Arama sonuçları

5 milyon üniversite mezunu kredi borcunu ödeyemiyor

5 milyon üniversite mezunu kredi borcunu ödeyemiyor

5 milyon üniversite mezunu kredi borcunu ödeyemiyor. Yükseköğretim kurumlarında öğrenci iken öğrenim kredisi alanlardan yaklaşık 5 milyonu mezuniyetten sonra iş bulamadıkları için bu borçlarını ödeyemez durumda.

Üniversiteli işsiz sayısının 1 milyonu aştığı Türkiye’de öğrenciliklerinde KYK öğrenim kredisi alanlar bu kredileri geri ödemekte zorluk çekiyor. TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan mezunların yaşadıkları “borcu” gündeme getirdi.

5 MİLYON ÜNİVERSİTE MEZUNU KREDİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR

Türkiye İstatistik Kurumunun hazırladığı raporda genç işsizlik oranının yüzde 27,1'e ulaştığının görüldüğünü belirten Türkkan, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen üniversite mezunu sayısının da 5 milyona dayandığını ifade etti. Türkkan, gençlerin sorunlarının giderek büyüdüğünü, gençlerin "haklı" sesine hükümetin kulak vermesi gerektiğini söyledi.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Üniversite gençlerini maddi olarak destekleyen kurumlardan biri Kredi ve Yurtlar Kurumu oluyor. KYK, yükseköğretim öğrencilerine burs ve kredi veriyor. Ancak KYK bursu karşılıksız iken, öğrenim kredisi geri ödemeli. Öğrenim kredisi alanlar mezun olduktan sonra 2 yıl sonra başlamak üzere aylık taksitler halinde geri ödemek zorunda.

23-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş