Arama sonuçları

5 yıl sonra tekrar sözleşmeli öğretmenlik

5 yıl sonra tekrar sözleşmeli öğretmenlik

Sözleşmeli öğretmenlikte "ilk atama Şubat'ta yapılacak" deniliyor olsa da aslında bu ilk uygulama olmayacak.Sadece iptal edilen uygulamanın "çakılı" olarak geri gelmesi olacak. 

İlk sözleşmeli öğretmenlik uygulaması 1998'de 657 sayılı yasanın 4-C maddesine göre "Kısmi zamanlı geçici İngilizce ve bilgisayar öğreticisi" görevlendirilmesiyle başladı. 2005'te bütün branşlardan 20 bin görevlendirme yapılınca dava konusu oldu. Danıştay, "Özel bir ihtisas mesleği, asli ve sürekli bir kamu hizmeti olan öğretmenliğin geçici personel görevlendirme ile yürütülmesini" doğru bulmayarak iptal etti.

ÇELİK DÖNEMİNDE BİR KEZ DAHA 
Bunun üzerine 2006'da eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde yeni düzenleme yapıldı. Bu kez 657 sayılı kanunun sözleşmeli personel çalıştırılmasına olanak veren 4-B maddesine "Milli Eğitim Bakanlığı'nda norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılmaması hallerinde öğretmenlerin..." hükmü eklenerek yeniden sözleşmeli öğretmenlik başlatıldı.Sözleşmeler birer yıllık yapılmaya başlandı. Sayıları bir dönem 100 binleri aştı.

KADROLU İLE AYNI HAKLARA SAHİP DEĞİLLER
Kadrolu öğretmenlerin haklarına sahip oldukları söylense bu doğru değildi, birçok özlük hakkından yoksundular. Bulundukları okullara kadrolu öğretmen gelir ve norm fazlası oluşursa önce ücretliler sonra da onlar ayrılmak zorunda kaldı. Her yıl sözleşmeleri yenilendi ama bir gerekçe gösterilmeden feshedilebiliyordu. 

ELİF ÖĞRETMENLER İŞTEN ATILDI
Özellikle sağlık gibi gerekçelerle rapor almak zorunda kalan öğretmenler işten atıldı. Bu öğretmenlerden biri de 2010 yılında Habertürk'te Öğretmenler Günü'nde hikayesini yazdığımız "Elif öğretmen"di. Beyninde tümör belirlenen ve kanser teşhisiyle tedavisi başlayan ancak 30 gün rapor aldığı için de sözleşmesi feshedilip, sağlık güvencesiz ortada kalan bir sözleşmeli öğretmenin hikayesiydi bu. 

Eğitim sendikaları sözleşmeli öğretmenlikle ilgili yargıya gidince MEB, 2011'de bu uygulamayı kaldırdı. İşte bugün "çakılı öğretmen" diye tanımlanan sözleşmeli öğretmenliklik 5 yıl sonra tekrar gündemde. Meclis'teki eğitim yasası tasarısında bununla ilgili düzenleme yapılacak.

BAŞKA ÇÖZÜM YOK MU?
Sözleşmeli öğretmenliğin tekrar geri gelmesine "Öğretmenleri Doğu'da tutamıyoruz" açıklaması yapılıyor. Oysa bir önceki hükümet programında da yer aldığı gibi "tutulamayan" bölgelerde çalışacak öğretmenlere ekonomik ve sosyal teşvikler verilmesi için düzenleme yapmak onları orada tutar. Bunun yerine uygulandığı ilk günden bu yana tartışılan ve yargı kararıyla uygulaması iptal edilen sözleşmeli öğretmenliği yeniden başlatmak geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıları tekrar öğretmenlere yaşatmak demektir.

Bu yazı Pervin Kaplan’ın köşe yazısı olarak da Habertürk Gazetesi’de yayımlanmıştır

25-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş