Arama sonuçları

50 bin norm fazlası için alan değişikliği şart

50 bin norm fazlası için alan değişikliği şart

50 bin norm fazlası için alan değişikliği şart. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) norm kadrosu öğretmen sayısını 50 bin olarak açıklarken, buna gerekçe olarak “öğretmenlerin etkin kullanılmamasını” gösterdi. Eğitimcilere göre ise norm kadro fazlası öğretmen sorununu çözmek basit. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği yapmak bu sorunu çözecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre Türkiye’nin öğretmen ihtiyacı 98 bin, ücretli öğretmen sayısı 43 bin. Buna karşın yaklaşık 50 bin norm kadro fazlası öğretmen var.

Bakan Yılmaz’a göre norm kadro fazlası çıkmasının nedeni öğretmenlerin etkin kullanılmaması. Eğitimcilere göre ise bu sorunu çözmek isteyen bakanlık yönetmeliğe bağlı alan değişikliği yapmalı. 

İşte eğitimcilerin alan değişikliği ile ilgili görüşleri: 

HATADA ISRAR EDİLİYOR: Eğer bakanlık hatasını görebilse bu sorunu da çözecek. Sorunun çözümü yönetmeliğe dayalı alan değişikliği yapılmasıdır. 

YILLARDIR BEKLİYORUZ: Yıllardır alana bağlı yer değişikliği bekliyoruz ancak bakanlık sesimizi duymuyor. 

TEK ÇÖZÜM VAR: Bakanlığa çözüm önerimiz ; yönetmelikteki gibi alan değişikliği yapılmalı , bütün normlar açılmalı ve 40 tercih hakkı verilip, son tercihte herkese ilçe emri hakkı verilmelidir. Bu çözüm önerisi uygulansa norm kadro fazlası öğretmen sorunu da büyük ölçüde çözülecek. 

13-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş