Arama sonuçları

5.3 milyon genç evde oturuyor

5.3 milyon genç evde oturuyor

5.3 milyon genç evde oturuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, artık torpili olanların bile işsiz kaldığını söyledi. Erdoğdu, "Acil olarak İşsizlik Fonu'ndan yararlanma kriterleri genişletilmeli ve en fazla 10 ay olan faydalanabilme süresi uzatılmalıdır" dedi.

Erdoğdu, yresmi verilere göre işsizliğin eylülde sert bir artışla yüzde 11,4'ü bulduğunu, bunun da 3 milyon 750 bin resmi işsiz anlamına geldiğini belirtti.

5.3 MİLYON GENÇ EVDE OTURUYOR

Resmi rakamlara göre son bir ay içinde 80 bin kişinin işini kaybettiğine dikkati çeken Erdoğdu, TÜİK'in işsiz olarak kabul etmediği mevsimlik çalışanlar, iş bulma umudunu yitirenler, yetersiz ve eksik istihdam edilenler de eklendiğinde işsizliğin vahametinin ortaya çıktığına dikkati çekti.

GENÇ İŞSİZLİK ARTIYOR

Son 1,5 yılın en yüksek seviyesinde olan işsizliğin artmayı sürdürdüğünü savunan Erdoğdu, şu değerlendirmede bulundu:

"Rakamların en dikkat çekici ve en dramatik yanı genç işsizlikteki artış oranının, genel oranın dört katı olması. 5 milyon 300 bin gencimiz evde oturuyor. Bu grupta yer alanların yüzde 40'ı 25-29 yaş arasında, 3 milyon 700 bini genç kadınlardan oluşuyor. 25-29 yaş aralığında bulunan her 2 kadından birisi hiçbir üretken faaliyette bulunmaksızın ve eğitim kurumuna devam etmeksizin evde oturuyor. 15-24 yaş arasında bulunan genç kadınlar arasında üniversite mezunu olup da evde oturan 308 bin kişi bulunuyor. Diğer bir deyişle üniversite mezunu her on kadından 4'ü evde oturuyor."

Aykut Erdoğdu, iktidarın kötü yönetiminin bedelini halkın enflasyon rakamları altında ezilerek ve işsiz kalarak ödediğini söyledi. Erdoğdu şöyle konuştu: 

"Ekonomide kara kış geliyor. Artık torpili olanların bile işsiz kaldığı bir dönemdeyiz. Millet kıraathanelerinde bedava çay ve kek dağıtarak bu sorunları gizlemeye çalışan iktidar, milletin gerçek problemlerini konuşmak yerine, algı ile Türkiye'yi yönetmekten vazgeçmeli. En acil olarak İşsizlik Fonu'ndan yararlanma kriterleri genişletilmeli ve en fazla 10 ay olan faydalanabilme süresi uzatılmalıdır."

18-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş