Arama sonuçları

600 çeşit 190 milyon ders kitabı dağıtılacak

600 çeşit 190 milyon ders kitabı dağıtılacak

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyacak 18 milyonun üzerinde öğrenci için 600 çeşit olmak üzere toplamda 190 milyon ücretsiz ders kitabı dağıtacak.

600 ÇEŞİT 190 MİLYON DERS KİTABI DAĞITALACAK

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan basılan kitapların ihale bedelinin 445 milyon lira olduğunu vurguladı. Ayhan, "600 çeşit kitap ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize sunuldu. Bakanlığımızca alınan kitaplar, 81 ilde oluşturulan 420 dağıtım noktasına yükleniciler tarafından teslim edildi, teslim edilen kitaplar poşetlenerek öğrencilerimizin sırasında hazır halde bekletilecek" dedi

YENİ MÜFREDAT 1, 5 VE 9'LARDA BAŞLIYOR

Müfredat değişikliğinden dolayı bu yıl ilk kez 1, 5. ve 9. sınıflarda kullanılacak hemen hementüm ders kitaplarının kuşe kağıda basıldığını anlatan Ayhan, bunun da öğrencilerin ilgisini çekeceğini düşündüklerini ifade etti. 

Geçmiş yıllara oranla ders kitap dağıtımını daha hızlı ve sorunsuz şekilde tamamladıklarını dile getiren Ayhan şöyle dedi: "Son verilere göre, 190 milyon kitabın 182 milyonu okullarımıza ulaşmış, 4 milyonu sevke hazır durumda, geriye kalan 4 milyon kitabın ise baskısı devam ediyor." 

GECİKECEK KİTAPLAR VAR

Ayhan, dizgi, grafik ve tasarım gibi değişiklikler nedeniyle baskısına geç başlanan "Sosyal Bilgiler 4", "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4-5" ile 9. sınıf ders kitaplarının birkaç il dışında, okulların açılacağı 18 Eylül itibarıyla öğrencilere ulaştırılacağını söyledi. 

OKULLAR İÇİN DE 670 MİLYON TL

Ayhan, bu yıl okullar için ayrıca 670 milyon lira donanım için kaynak aktarıldığını bildirdi. Kaynağın, yeni açılan okulların modernize edilmesi, eski okulların da yenilenmesi için aktarıldığına işaret eden Ayhan şöyle dedi: "Bakanımız İsmet Yılmaz'ın özel talimatları doğrultusunda özellikle meslek liselerinin atölyelerinin yenilenmesi ve modernizasyonuna ağırlık veriliyor. Tematik liselerin ihtiyaç duyduğu özel tezgahlar, atölyelerin yenilenmesi için ağırlıklı olarak yatırım yapıldı."

15-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş