Arama sonuçları

600'e 'sınavlı' 10 bin okula 'adrese' göre yerleştirme

600'e 'sınavlı' 10 bin okula 'adrese' göre yerleştirme

600'e 'sınavlı' 10 bin okula 'adrese' göre yerleştirme. Sonunda 1.5 ay önce kaldırılan ve 1.2 milyon öğrenci velisinin beklediği TEOG yerine getirilen sistemi dün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. Adı üzerinde henüz MEB'in de karar veremediği bu sistemde öğrencilerin yüzde 92'si yani 1.1 milyon öğrenci oluşturulacak eğitim bölgelerinde evlerine en yakın okullara okul notlarına göre yerleştirilecek.

600’E ‘SINAVLI’ 10 BİN OKULA ‘ADRESE’ GÖRE YERLEŞTİRME  

İsteyen öğrenciler Haziran'da yapılacak sınava girecek. Bu sınavla aralarında Galatasaray, İstanbul (Erkek) Kabataş Erkek gibi proje okullar listesinde de yer alan Bakan Yılmaz'ın deyimiyle 'nitelikli' 600 okula bu sınav sonucuna göre yerleştirme yapılacak. Okul notu dikkate alınmayacak. 
Toplam lise sayısının 11 bin 57 olduğu dikkate alındığında "nitelikli okullar" çıkarıldığında 10 bin 457 okula "adrese göre girilecek."

Bu sistemle ilgili en sıkıntılı konular ve yanıt aranan sorular ise şöyle olacak:

EĞİTİM BÖLGELERİ NASIL OLUŞACAK?

Örneğin Üsküdar'da oturan birinin eğitim bölgesi sadece mahallelerle mi oluşacak, başka ilçeler olacak mı? 

OKUL TÜRLERİNİN TÜMÜ GİRECEK Mİ? 

Bakan Yılmaz tüm okul türlerinin eğitim bölgesinde oluşacağını söyledi. Ancak bir bölgede 3 tane Anadolu lisesi varsa ve öğrencilerin tümü bu okulları tercih ederse nasıl yerleştirilecekler? Kontenjan bu öğrencilere yetmediğinde öğrenciler ne olacak? Okulların kontenjanları mı artırılacak?

VELİ VE ÖĞRETMEN KARŞI KARŞIYA GELECEK Mİ?

Eğitim bölgelerindeki okullara yerleştirmelerde okul notu dikkate alınacağına göre TEOG'un kaldırılma gerekçelerinden biri olarak gösterilen "hormonlu notları" nasıl önlenecek? Veli ve öğretmen hatta öğrenci okul notları için karşı karşıya gelmeyecek mi? 

AÇIK LİSEYE Mİ GÖNDERİLECEKLER?

Velinin istemediği okul türüne yerleştirme yapılmayacağı söyleniyor. Ancak fen liselerinin kontenjanı 33 bin, sosyal bilimlerin 10 bin, Anadolu liselerinin ise 340 bin. Toplam 380 bin kontenjan var. Bunların bir kısmı sınavla öğrenci alacak. Ama tümü adrese dayalı öğrenci alsa bile 1.2 milyon öğrencinin yaklaşık 400 bini bu okullara girebilir. Geri kalanlara adres imam hatip ve meslek lisesi. Veli bu okulları istemezse TEOG'daki gibi açık liseye mi gönderilecekler? 

ÖZEL OKULDAKİ ÖĞRENCİ SAYISI ARTACAK MI? 

Bu sistemde özel okullar isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek ya da merkezi sistemle öğrenci alacak. Ancak sistem mahallesinde istediği okula yerleşemeyen öğrencinin alternatifi açık lise ya da özel okul olacak. Bu da özel okullardaki öğrenci sayısını artıracak. 

60 SORU İLE ÖLÇME DEĞERLENDİRME YAPILABİLİR Mİ?

Haziran'da isteyenlerin gireceği sınavda öğrencilere 60 soru yöneltilecek. Sınav soruları temel derslerden olacak. 6 dersten yapılan TEOG'da öğrenciler yalnızca 8'inci sınıftan sorumluydu ve toplam 120 soru soruluyordu. Bu kez 6, 7 ve 8'ıncı sınıf müfredatından sorumlular. Peki 60 soru ölçme değerlendirme açısından yeterli olacak mı? Puan yığılmaları olmayacak mı? 
 

5 TERCİH YETECEK Mİ? 

Sınavla öğrenci alan okullar için 5 tercih yapılacak. En çok tercih edilen okullara yığılmalar nasıl önlenecek? Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler ne olacak? Bu öğrenciler için TEOG'daki gibi ek yerleştirme olacak mı? 
 

FARKLI PUAN MI ÇIKACAK? 

Sınav sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölümden oluşacak. Tek puan mı çıkacak yoksa sayısal puanla yalnızca belli okullara örneğin fen liselerine mi yerleştirme yapılacak? 

YERLEŞTİRME KAOSU NASIL ÖNLENECEK? 

Geçen yılın taban puanları bu yıl geçerli olmayacağına göre okullara yerleştirmelerde olası kaosun, puan ve talep yığılmalarının önüne nasıl geçilecek? 

EĞİTİM GÖÇÜ YAŞANACAK MI? 

Adrese dayalı sistem bir eğitim göçüne neden olacak ve konut fiyatlarını artıracak mı? Adrese dayalı ilkokul için bile "sahte adres" gerçeği var. Bu nasıl önlenebilecek? Taşınma için belli süre mi koyulacak?
Sistemin ayrıntıları henüz belli değil. Neler getireceğini Bakan Yılmaz'ın dediği gibi "yaşarken göreceğiz."

Bu yazı 07.11.2017 tarihli Habertürk gazetesinde Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak yayımlanmıştır. 

06-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş