Arama sonuçları

65 bin öğrencinin ‘yerleştirme’ tedirginliği

65 bin öğrencinin ‘yerleştirme’ tedirginliği

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 vakıf üniversitesinin öğrencileri YÖK’ün yeni kararından sonra yeni bir tedirginlik yaşamaya başladı. YÖK tarafından bulundukları illerdeki vakıf ve devlet üniversitelerine okudukları bölümler dikkate alarak yerleştirilen bu öğrenciler için YÖK, “Girdikleri yılın taban puanına göre tekrar yerleştirilecekler” kararı alınca 65 bin öğrenci için de yeni bir tedirginlik başladı. 

Çünkü YÖK’ün aldığı karara göre kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri üniversiteye girmiş oldukları yıl sınavlardan aldıkları puanlar esas alınarak, yeniden yerleştirilecek. Bu öğrenciler aynı illerdeki devlet ve vakıf üniversitelerine taban puana göre değil, okudukları bölümler dikkate alınarak, yerleştirilmişti.

TEPKİLERE VE ELEŞTİRİLERE NEDEN OLDU 
Bu da yerleştirildikleri üniversitelerde tepkilere yol açmıştı. Bu üniversitelerin öğrencileri, kapatılan üniversitelerin öğrencilerini istemediklerini başta sosyal medyada dile getirdi.

DİPLOMA KARARI DA ELEŞTİRİLDİ
YÖK, kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin yerleştirildikleri üniversitelerden diploma alacaklarını açıklamış ancak diploma eki ve transkiripte kapatılan üniversitede aldığı derslerin ve üniversitenin isminin geçeceğini belirtmişti. Bu karar da yerleştirilen üniversitelerin öğrencilerinin tepkisini çekti. Bunun üzerine YÖK, bu kararı "iki üniversitenin de adı yazılacak" diye değişti. Ancak bu da eleştirilerin son bulmasını sağlamadı.

İşte tüm eleştiriler kapatılan üniversitelerin öğrencileri ile ilgili bu yeni kararın alınmasına yol açtı. Ancak bu karar kapatılan üniversitelerin öğrencilerinde yeni bir tedirginliğe neden oldu. 

TERCİH YAPACAKLAR, PUANA BAKILACAK
YÖK, bu öğrencilerden öğrencilerden tercih alınarak, puanlarına göre yerleştirme yapılacağını, öğrenci hangi sınıfta okuyorsa yine aynı sınıfta devam edeceğini söylüyor olsa da bu yeni karar pek çok yanıtlanması gereken soruları da ortaya çıkarıyor. 

İşte bu sorulardan bazıları: 
*Bu öğrenciler kapatılan üniversitelerinin olduğu illerdeki devlet ve vakıf üniversitelerine yerleştirilmişti. Şimdi tüm bu yerleştirme işlemleri iptal mı edildi? 
*Bu öğrenciler tercihlerini yerleştirildikleri üniversiteler için mi yapacak? Yoksa Türkiye’nin her yerindeki vakıf ve devlet üniversitelerini tercih edebilecekler mi?
*Eğer öğrenciler sadece yerleştirildikleri üniversiteleri tercih edecekse ve öğrencilerin aldığı puan yerleştirildiği üniversitedeki aynı bölümde okumaya yetmiyorsa ne olacak? Örneğin tıp okuyan bir öğrencinin puanı yerleştirildiği üniversitenin o yıl tıp fakültesine aldığı son öğrencinin puanından düşük çıkarsa; bu öğrenci tıp okuyabilecek mi? Bu bölümde okudukları yıllar ve dersler ne olacak? 
*Puanı yetersiz kalan öğrenci yeni bir bölümü en baştan okumak zorunda mı kalacak?
*Bu öğrenciler nasıl tercih listesi hazırlayacak, yerleştirmeleri nasıl yapılacak? Merkezi yerleştirme mi olacak? YÖK mü ÖSYM mi yerleştirecek? 
*Yerleştirildikleri üniversitelerin dışında başka üniversiteleri tercih etme hakları olacak mı? 
*Yatay geçiş yapmak isteyen bu öğrenciler için alınan 'taban puan şartı dikkate alınmayacak' kararı kalktı mı? 
*Bu üniversitelerdeki uluslararası öğrenciler ne olacak? Her üniversitenin uluslararası öğrenci alma kriteri değişik olduğuna göre bu öğrencilerin yerleştirilmeleri nasıl yapılacak? 
*Kapatılan üniversitelerin taşınır ve taşınmaz mal varlıkları yerleştirildikleri üniversitelere tahsis edilmişti. Bu durumda tahsis kararı geçerli mi yoksa iptal mi edildi?

NELER OLMUŞTU? 
Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Bu okulların öğrencilerinin aynı ildeki vakıf ve devlet üniversitelerine yerleştirileceği ve öğrencilerin aynı şekilde ücretlerini bu kez bu üniversitelere ödeyeceği yer aldı. Öğrencilerin yerleştirilmeleriyle ilgili uygulama yetkisi ise YÖK’e verildi. YÖK, Kanuni Üniversitesi öğrenci almadığı için 14 üniversitenin 65 binin üzerindeki öğrencilerini  aynı ildeki vakıf ve devlet yükseköğretim kurumlarına okudukları bölümlere göre yerleştirilmesi kararı aldı.  

Öğrencilerin başka üniversitelere yatay geçiş hakkı olduğunu belirten YÖK, başka üniversitelere yatay geçiş yapacak öğrenciler için taban puan şartı aranmayacağını duyurdu. Ardından da YÖK yeni bir kararla kapatılan üniversitelerin yerleşkeleri başta olmak üzere taşınmaz ve taşınır tüm varlıkları yerleştirildikleri üniversitelere geçici olarak tahsil edildiğini açıkladı. YÖK’ün son kararı ise bu öğrencilerin “girdikleri yılın puanlarına göre yerleştirmelerinin yapılacağını” açıklamak oldu.  

KİM NEREYE YERLEŞTİRİLMİŞTİ?
28 Temmuz’daki YÖK Genel Kurulu kararına göre kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin yerleştikleri yükseköğretim kurumları şöyle:
İpek Üniversitesi öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne, 
-Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesi’ne,
-Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne,
-Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesi’ne,
-Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesi’ne,
-Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne, diğer bölümlerdeki öğrencileri Selçuk Üniversitesi’ne,
-Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesi’ne,
– Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne,
-Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesi’ne,
İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi’ne,
-Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesi’ne,
-Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi’ne, diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne,
-Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne, 
– Fatih Üniversitesi öğrencileri Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri Bezmialem Vakıf Üniversitesi’ne diğer programlardaki öğrenciler İstanbul Üniversitesi’ne. 

Kaynak: Habertürk’te Pervin Kaplan’ın yazısından yararlanılarak hazırlanmıştır.

05-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş