Arama sonuçları

75 bin öğrenci için teşvik zamanı

75 bin öğrenci için teşvik zamanı

2016-2017 öğretim yılı için teşvik başvuruları bugün başlıyor. Bu yıl ilk kez eğitim öğretim teşviği alacak öğrenci sayısı 75 bin. Özel okula gidecek ve özel okulda okuyan öğrencileri de kapsayan teşvik ile ilgili merak edilen soruların yanıtları şöyle: 

TEŞVİK BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 2016-2017 eğitim öğretim yılı için özel okulda okuyacak öğrencilere yönelik teşvik desteği için başvurular 15 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 

TEŞVİK SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Teşvik almaya ve tercih işlemi yapmaya hak kazanan öğrenciler 5 Eylül'de açıklanacak.

TEŞVİK KAÇ ÖĞRENCİYE VERİLECEK?
Bu yıl ilk kez teşvik alacak öğrenci sayısı 75 bin. Önceki yıllarda almaya hak kazananlarla birlikte bu sayı 340 bin olacak.

SADECE DEVLET OKULLARINDAKİ ÖĞRENCİLER Mİ ALACAK?
Hayır. Devlet okulunda okuyup, özel okula geçecek öğrenciler gibi şu anda da özel okulda okuyan öğrenciler teşvik için başvurabilecek. 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İÇİN DE TEŞVİK VAR MI?
Evet. Okul öncesi eğitim alacak öğrenciler de teşvikten yararlabilecek.

ÖĞRENCİ BAŞINA TEŞVİK NE KADAR?
Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 2 bin 860 lira, ilkokuldaki 15 bin öğrenciye 3 bin 440 lira, ortaokuldaki 15 bin öğrenciye 4 bin lira, lisedeki 15 bin öğrenciye 4 bin lira ve temel lisedeki 24 bin öğrenciye ise 3 bin 440 lira destek verilecek.

GEÇEN YIL TEŞVİK ALDIM, TEKRAR BAŞVURACAK MIYIM?
Okul öncesi eğitimde teşvik aldıysanız ilkokul için tekrar başvuracaksınız. Ancak ara sınıfta teşvik aldıysanız 4 yıllık dönemler tamamlandıktan sonra başvuracaksınız.

ÇOCUĞUM 2’NCİ SINIFA GEÇTİ, TEŞVİK İÇİN BAŞVURABİLİR MİYİM?
Evet. Teşvik çıkarsa ilkokulu bitirine kadar bir daha başvurmanıza gerek yok. Ortaokula geçtiğinde tekrar başvuracaksınız. 

BAŞVURU NEREDEN YAPILACAK?
Öğrenciler kayıtlı bulundukları resmi ya da özel okullardan müracaatlarını yapabilecek. 

HER ÖZEL OKULA GİDENE TEŞVİK VAR MI?
Hayır. Hangi özel okullarda okuyanların teşvik alacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanıyor. Eğitim ve öğretim desteği kapsamına alınan özel okulların listesi, başvuru takvimi içerisinde haftalık olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında ilan edilecek.

OKULUM TEŞVİK KAPSAMINDA DEĞİLSE NE OLACAK?
Size teşvik çıksa bile eğer okulunuz teşvik verilecek okullar kapsamında değilse bu hakkınızı yitirirsiniz. Gideceğiniz okulunda teşvik verilen okullar listesinde olması gerekiyor. 

OKULLAR İÇİN TERCİH LİSTESİ Mİ HAZIRLAYACAĞIZ?
Evet. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler, özel okul tercihlerini 6-19 Eylül'de yapacak. Yerleştirme sonuçları 20 Eylül'de ilan edilecek. Eğitim ve öğretim desteği hakkı kazanan öğrencilerin, yerleştiği özel okula 21-26 Eylül tarihleri arasında nakil ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Boş kalan kontenjanlar için ise aynı tercihler üzerinden 27 Eylül'de ek yerleştirme işlemi yapılacak. Ek yerleştirme ve kayıtlar 27-30 Eylül'de yapılacak.

 

15-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş