Arama sonuçları

881 öğrenci yurtdışına gidiyor

881 öğrenci yurtdışına gidiyor

881 öğrenci yurtdışına gidiyor. ‘Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme’ (YLSY) kapsamında 2019’da belirlenen 881 öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bursuyla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmeye hak kazandı. Hürriyet'in haberine göre, 12 bine yakın aday arasından seçilen bursiyerler, öğrenim görecekleri ülkeye gitmeden önce Ankara Kızılcahamam’da ‘2019 Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri’ programında bir araya geldi. Dört gün sürecek programın açılışına Bakan Selçuk’un yanı sıra Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Ankara İl Eğitim Müdürü Turan Akpınar da katıldı.

‘BİZ SİZİNLE GURURLANMAK İSTİYORUZ’

Bakan Selçuk, bugüne kadar MEB bursuyla 20 bine yakın öğrencinin yurtdışında eğitim alıp geri döndüğünü ve ülkesine hizmet ettiğini söyledi. Devletlerin yurtdışına gönderdikleri öğrencilerle ilgili farklı bakış açıları olduğunu belirten Selçuk, şunları söyledi:

"Mesela bazı devletler gönderdikleri öğrencilerin geri dönmemesini şart olarak koşuyor, geri dönmeyenlere yerleşme parası veriyor. Bunun temel sebebi şu; oralardaki dünya çapındaki kuruluşlarda başarılı olun, o kuruluşların kılcal damarlarında deneyimler edinin ve bu deneyimleri belli bir süre geçtikten sonra ülkenize taşıyın. Böyle bir bakış açısı da var. Bizim ihtiyacımız sizin bilim konusunda, bilim insanı olma konusunda göstereceğiniz muvaffakiyete ve sizinle duyacağımız gurura bağlı. Biz sizinle evlatlarımız olarak gururlanmak ve ülkemiz adına yaptığınız bu işin ruh halini hissetmek istiyoruz."

06-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş