Arama sonuçları

8’inci sınıf öğrencileri sınava nasıl hazırlanmalı?

8’inci sınıf öğrencileri sınava nasıl hazırlanmalı?

8’inci sınıf öğrencileri sınava nasıl hazırlanmalı? Geçtiğimiz 19 Eylül’de TEOG’un kaldırılmasının ardından yerine gelen yeni sistem Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si mahalli yerleştirme sistemi ile evlerine yakın okullara yerleşecek. Öğrencilerin yüzde 8’i ise yaklaşık köklü okula 600 okula sınav sonuçlarına göre girecek. Bu sınav da haziran ayının ilk haftasında yapılacak. 

8’inci sınıf öğrencileri bu sınava nasıl hazırlanmalı? Bu sınava kaç 8’inci sınıf öğrencisi girecek?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Özel Okullar Derneği’nin yaptığı açıklamadan sonra sınava girecek öğrenci sayısı da oldukça fazla olacak. Çünkü 50’yi aşkın özel okulu bünyesinden barındıran dernek bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) MEB tarafından yapılan sınav sonuçları ile öğrenci alacak. 

8’İNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ SINAVA NASIL HAZIRLANMALI?

60 sorudan oluşacağı belirtilen bu sınavda soru sayısında da değişiklik bekleniyor. Ayrıca 6 ve 7’inci sınıf müfredatından da soru çıkacağı sınavda yalnızca 8’inci sınıf müfredatından soru çıkmasına ilişkin talepleri de bakanlık değerlehdiriyor. 

Sınavın tarifi, zamanı, uygulanış biçimi ne olursa olsun bunun bir çoktan seçmeli sınav olacağını belirten ide okulları Ortaokul Müdür Yardımcısı/Akademik Koordinatörü Melih Ertunç, öğrencilere sınava hazırlanma sürecinde tavsiyelerde bulundu.

DÜZENLİ DERS ÇALIŞARAK KONU TEKRARI YAPIN

Melih Ertunç, düzenli ders çalışmış, konu tekrarı yapmış, deneme sınavları ile yerini sağlamlaştırmış her öğrencinin başarılı olacağını vurguladı. Ertunç’un önerileri şöyle:

“Sınavın haziran ayında uygulanacak olması nedeniyle bazı öğrencilerimiz rehavete kapılmış olabilir, vakit geçirmeden bu duygudan çıkılmalıdır. Düzenli olarak ders çalışmaya, pratik yapmaya başlanmalı, ritmik aralıklarla konu tekrarı yapılmalıdır.

KENDİNİZE HEDEFLER KOYUN

Her ders için haftalık, aylık ve iki tane 3 aylık hedef konulmalıdır. Bu hedeflere ulaşıldığında yeni hedefler ile revize edilmelidir. Başarı ile ulaşılan hedeflerin sonunda küçük ödüller mutlaka olmalıdır.

6 VE 7’DEN SORU ÇIKMASINDAN KORKMAYIN

Sınavda 6. ve 7. sınıftan soru çıkacak olması çok da korkutucu bir durum değil, zira zaten sarmal müfredat sisteminde konu işliyoruz. Bugün anlattığımız konuların daha kolayı ve dar kapsamlısını geçen yıl ve ondan önceki yıl anlattık. Bu anlamda öğrencilerimiz 6 ve 7. sınıf kaynaklarına haftada iki gün göz atmalı, hatırlatıcı sorular çözmelidir. Geçtiğimiz yıl zor gelen sorunun aslında ne kadar kolay olduğunu görmek, öğrencilerimize olumlu motivasyon olarak geri dönecek.

ESKİ SINAV SİSTEMİ İLE KARŞILAŞTIRMA YAPMAYIN

Öğrencilerimiz bu sınavı olduğu gibi kabul etmeli, TEOG ya da başka bir sistem ile karşılaştırmamalıdır. Bu sınav yardımı ile istediği liseye girecek 8. sınıf öğrencisi sınavı amaç değil, araç olarak algılamalıdır.”

15-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş