Arama sonuçları

9 lise türünün içinde hangi okullar var?

9 lise türünün içinde hangi okullar var?

9 lise türünün içinde hangi okullar var? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz partisinin grup toplantısında milletvekillerine kaldırılan TEOG yerine getirilen liseye geçiş sistemini anlattı. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 10'unun sınavla öğrenci alan okullara yerleştirileceğini açıkladı. Geri kalan yüzde 90 öğrencinin ise oluşturulacak eğitim bölgelerinde yer alan okulları tercih edeceğini ve bunlara yerleştirileceklerini söyledi. Yılmaz bunun için de 9 lise türü içinden öğrencilerin adreslerine göre 5 okulu tercih edebileceğini anlattı. 

Peki Yılmaz'ın sözünü ettiği 9 lise türü nedir? 2017 Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yayımlanan 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'na göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alan devlet liseleri listeleri veriliyor. 2017 yılında ayrıca pilot olarak uygulanan 3 lise türü de kılavuzda yer almıştı. 

Ama TEOG yerleştirme puanı ile öğrenci alan lise türleri MEB kılavuzunda şöyle yer alıyordu: 

1- Açık Öğretim Kurumları

2- Anadolu İmam Hatip Liseleri

3- Anadolu Liseleri 

4- Çok Programlı Anadolu Liseleri

5- Fen Liseleri

6- Mesleki Eğitim Merkezleri

7- Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

8- Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri 

9- Sosyal Bilimler Liseleri 

 

HANGİ YENİ LİSE TÜRLERİ KILAVUZA GİRDİ?

 

2017 yılında kılavuza giren 3 farklı lise türü olmuştu. Bu liselere bu yıl nasıl öğrenci alınacağı da henüz belli değil. 

Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

Bir meslek alanında pilot uygulama olarak belirli eğitim reformu ve programları uygulamak ve faaliyet göstermek amacıyla açılan mesleki ve teknik Anadolu liseleridir. Bu okullar meslek alanı ile ilgili orta ve büyük ölçekli işletmeler ile bunların temsilcisi kurum ve kuruluşlarla en az 10 yıl süreli iş birliği protokolleri yapacak. Protokoller, öğrencilerin işletmede beceri eğitimi ve stajı, mezuniyet sonrası istihdamı, öğretmenlerin mesleki gelişimleri, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi gibi konuları içerecek.  Tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerine kesin kayıt işlemleri, diğer liselere tercih işlemleri başlamadan önce tamamlandı. 

Mesleki Eğitim Merkezleri

Mesleki eğitim merkezlerinin yasa ile zorunlu öğretim kapsamına alınması ile bu okul türleri de kılavuza girdi. Mesleki eğitim merkezlerine 9'uncu sınıfta doğrudan alan ve dal seçimi yapılarak, işletmeyle sözleşme imzalanması ile eğitime başlanacak. 11'inci sınıfın sonunda "kalfalık belgesi", 12'nci sınıfın sonunda ise "ustalık belgesi" düzenlenecek. 27 alan ve 140 dalda mesleki eğitim verilecek. Alan ve dallarla ilgili bilgiler tercih listelerinden öğrenilebilecek. Ayrıca öğrenciler açık öğretim okullarına kayıt olarak fark dersleri vermek suretiyle diploma sahibi olabilecek.

Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri

 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin20'nci maddesinin üçüncü fıkrası, 28 Ekim 2016 tarihli ve 29871 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile değiştirildi. Buna göre daha önce güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri için geçerli olan “yetenek sınav puanıyla öğrenci alan liseler” arasına “klasik sanatlar ve musiki programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liseleri” de eklendi ve bu yıl kılavuzda yer aldı. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 29 Mayıs 2017’de yayımlanan“Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru” genelgesine göre bu okullara başvurular 1-23 Haziran arasında okul müdürlüklerine yapılacak. Yerleştirme işlemleri bu okulların giriş mevzuatı esas alınarak 21 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanacak. 

15-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin