Arama sonuçları

9. sınıflara trafik adabı eğitimi verilecek

9. sınıflara trafik adabı eğitimi verilecek

9. sınıflara trafik adabı eğitimi verilecek. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarında trafik adabı öğretileceğini belirtti. 

Trafiğin özellikle bayram günleri ile eğitim öğretim yılının başlangıcında gündemin ilk sıralarına yükseldiğini dile getiren Yılmaz, trafik sorununun çözümünün ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile mümkün olabileceğine işaret etti. Trafik güvenliğinin yüzde 100 sağlanmasının, Türkiye gibi dünyanın da ortak meselesi olduğunun altını çizen Milli Eğitim Bakanı, konunun Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu´nun 2 Mart 2016 tarihli toplantısında ele alındığını ve 2011-2020 yılları arasında trafik güvenliğinin sağlanması ve kazalar kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 50 azaltılması amacıyla bazı kararlar alındığını hatırlattı.

OKUL ÖNCESİNDEN ORTAÖĞRETİMİN SONUNA KADAR YAYILACAK

Okullarda trafik eğitiminin yaygınlaşacağını belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak okul öncesinden ortaöğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok ve farklı çalışma ile çocuklarımızın zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasına çalışıyoruz. 2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarımızın 9’uncu sınıflarında trafik adabı öğretilecek. Derslerde sürücülere trafikte sakin, saygılı olunması, diğer sürücülere hoşgörü gösterilmesi gerektiği, böylelikle trafik kazalarının, kavgaların ve diğer olumsuzlukların önlenebileceği anlatılıyor. Bu derslerdeki konu başlıklarından bazıları adab ve trafik, trafikte temel değerler, sorumluluk, yardımlaşma, anlayış, nezaket ve saygı, feragat ve fedakarlık, sabır ve trafik kültüründe birbirini uyarma, trafikte empati ve iletişim, öfke yönetimi, beden dili ve hak ihlalleri.”

12-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş