Arama sonuçları

ABD’de üniversiteye gideceksen SAT’e gireceksin

ABD’de üniversiteye gideceksen SAT’e gireceksin

Başta ABD üniversiteleri olmak üzere başvuran gençlerden SAT (Scholastic Aptitude Test) sonuçlarını ister. 1926 yılından bu yana yapılan sınav bir anlamda üniversiteye giriş sınavı olarak kabul edilir. Bugün birçok ülkede üniversiteye kabullerde bu testin sonuçları dikkate alınıyor. Türkiye’deki üniversiteler de yabancı öğrencileri kabul ederken SAT puanları istiyor.

SAT ile ilgili sorularımızı Kaplan Türkiye Eğitim Müdürü Levent Süer yanıtladı.

SAT HANGİ DİLDE YAPILIYOR?

SAT İngilizce olarak yapılır.

EN YÜKSEK PUANI KAÇTIR?

SAT, okuma, matematik ve opsiyonel yazma olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşur. Okuma ve Matematik bölümleri 800 puan üzerinden değerlendirilir. İki bölüm toplamı 1600 olarak hesaplanır ve üniversiteler 1600 üzerinden skor belirlerler. Essay yani yazma bölümü ise ayrı puanlanır.

OKUMA BÖLÜMÜNDE NE TÜR SORULAR YER ALIR?

 “Critical Rreading” olarak adlandırılan Okuma 2 adet 25, bir adet 20 dakikalık bölümden oluşur. 48 tane pasaj, 19 tane cümle tamamlama sorusu yer alır. Toplam 70 dakika süresi olur.

MATEMATİK SORULARI NELERİ KAPSAR?

Matematik (Maths) bölümü 2 adet 25, bir adet 20 dakikalık bölümü içerir. Burada 44 adet çoktan seçmeli soru ve 10 adet öğrenci cevap üretmeli soru yer alır. Bölüm için tanınan süre 70 dakikadır.

YAZMA BÖLÜMÜNDE NE İSTENİR?

Yazma (Writing) bölümünde bir adet kompozisyon ve 49 adet çoktan seçmeli soru yer alır.

ÜNİVERSİTELER HANGİ BÖLÜMLERİ İSTER?

Bazı üniversiteler 3, bazıları iki bölümün puanlarını ister. Bazı üniversiteler de “hyper score” denilen sistemi kabul eder. Bu sistemde birden çok girilmiş SAT sınavlarındaki bölümlerin en yüksek skorları ayrı ayrı hesaplanır.

SAT SUBJECT TEST NEDİR?

Üniversitede okumak istediğiniz branşlarındaki yeterliliklerinizi göstermek için SAT Subject Testleri’ne girilir. Bu testler Edebiyat, Amerikan Tarihi, Dünya Tarihi, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi branşlardır.

SINAV SONUÇLARI NE KADAR SÜRE İÇİN GEÇERLİDİR?

Sınavın sonuçlarını 5 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

SINAV YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

Bu sınav ABD'de senede 7 defa, diğer ülkelerde senede 6 defa yapılır.

SINAVIN ÜCRETİ NEDİR?

75 ABD Doları.

TÜRKİYE’DE NEREDE GİRİLEBİLİR?

Türkiye’de SAT merkezleri 6 ilde 9 merkezde bulunuyor. Bunlar İstanbul’da Amerikan Robert Lisesi, Avusturya Lisesi ve Oğuzkaan Koleji, Ankara'da Türk Amerikan Derneği ve Bilkent Üniversitesi, İzmir’de İzmir Amerikan Koleji, Bursa’da TED Koleji, Mersin’de Tarsus Amerikan Koleji ve Erzurum’da Bilkent Erzurum Laboratuvar Okulu.

Fotoğraflar: Kaplan Türkiye’den sağlanmıştır.

02-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş