Arama sonuçları

ABD’nin en gözde liseleri Türk öğrenci peşinde

ABD’nin en gözde liseleri Türk öğrenci peşinde

ABD’nin en gözde liseleri Türk öğrenci peşinde. Ailelerin çocukları için en büyük yatırımı eğitim oluyor. Bunun için de iyi bir yabancı dil öğrenmesini ve köklü okullardan birinden mezun olmasını hedefliyor. Son yıllarda ise ailelerin gözü yurtdışındaki okullara çevrilmiş durumda.

Üstelik yurtdışı eğitimde aileler yalnızca üniversiteyi düşünmüyor aynı zamanda boarding school olarak nitelendirilen yatılı okullar da son yıllarda gözde. Ailelerin çocuklarını lise yıllarında yurtdışında okutmaya gönderme gerekçelerinin başında ise daha kolay üniversiteye geçişlerini sağlamak geliyor.

 

ABD’NİN EN GÖZDE LİSELERİ TÜRK ÖĞRENCİ PEŞİNDE

 

Önümüzdeki günlerde ise Türk ailelerle buluşmak üzere ABD’nin en gözde hem yatılı hem gündüzlü eğitim veren okulları İstanbul’a geliyor.  6 ve 8 Kasım tarihlerinde iki ayrı etkinlikte bu okullar velilerle buluşacak. Okulların kabul müdürleri katılımcıların sorularını yanıtlayacak, burs olanaklarını ve kabul şartlarını anlatacak.

 

İKİ AYRI ETKİNLİK İKİ AYRI OKUL GRUBU VAR

 

İlk etkinlik 6 Kasım’da saat 18.30-20.30 saatleri arasında Four Seanson Hotel’de yapılacak. Bu etkinliğe ABD’nin Independent Boarding Schools (Bağımsız Okulları) katılacak.

İkinci etkinlik ise 8 Kasım’da Ritz Carlton Hotel’de 18.30-20.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu etkinliğe ise tıpkı üniversitelerde olduğu gibi liselerde de kendi Ivy League’lerini kuran The Ten Schools Admission Organization (TSAO) bünyesindeki yatılı eğitim veren 10 lise katılacak. Bu etkinlik ise Avrupa’da yalnızca Londra, Dusseldorf ile İstanbul’da yapılıyor.

 

Bu organizasyonu gerçekleştirecek LMK Consulting kurucusu Leyla Merve Kayalı ile buluştuk. Kayalı bize hem etkinliği hem de okulları anlattı.

 

 

OKULLAR ARASINDA FARK NEDİR?

 

İki farklı etkinlik söz konusu ve iki ayrı yatılı eğitim veren okul grubu geliyor. Bu okulların birbirlerinden farklı nedir?

 

Bu okullar ABD’nin en prestijli okulları. Bu okulların bazıları 1800’lü yıllarda bazıları da 1900’lü yılların başında kurulmuş. Aralarında 200 yılı aşkın tarihe sahip okullar var. Mezunlarını ABD’nin en ünlü üniversitelerine gönderiyorlar. Verdikleri eğitimle ve mezunlarıyla saygınlıkları ABD sınırlarını aşmış okullar.

6 Kasım’da düzenlenen etkinliğe katılacak okulların en önemli özellikle bağımsız olmaları. Devletten hem maddi hem de yönetmelik olarak bağımsız eğitim politikaları bulunuyor. Üniversiteye hazırlık yapan, bünyesinde spordan sanata kadar birçok etkinliğin bulunduğu, sosyal sorumluluk projelerinin yer aldığı ve bunların tümünü de kampüsleri içinde sunan okullar. Bu okullar öğrencileri için gerektiğinde üniversitelerden bile hocalar getirebiliyor. Girilmesi çok kolay olmayan, geniş ve değerli network ağına sahipler.

 

ARALARINDA GÜNDÜZLÜ EĞİTİM SUNANLAR DA VAR

 

Bağımsız okullar olarak geçen bu kurumların hem gündüzlü eğitim hem de yatılı eğitim verenleri bulunuyor. Okullar yoğunluklu olarak ABD’nin New England adını taşıyan Kuzey Doğu bölgesinde ama her bir bölgeye de en az bir tane düşecek şekilde yayılmış durumdalar. Bu okullar öğrencilerini kabul ederken çeşitli sınavları dikkate alıyorlar, başvuru formlarını inceliyorlar, mülakat yapıyorlar ve referanslar önemli oluyor. Tüm bunları inceleyerek, öğrencilerini kabul ediyorlar. Bu okullar arasında kısmi burs sunanlar da yer alıyor.

 

Bağımsız okullar arasında hangileri yer alacak?

 

6 Kasım etkinliği için 4 okul geliyor. Bunlar Cranbrook School, Kent School, Northfield Mount Herman School (NMH), Western Reserve Academy.

 

LİSEDE IVY LEAGUE KURDULAR

 

Peki ikinci grup okul The Ten Schools Admission Organization (TSAO) ve bu organizasyonun özelliği nedir?

 

TSAO, ABD’nin en iyileri olarak kabul edilen 10 yatılı okulunun oluşturduğu bir organizasyon. Bu okullar tıpkı Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia ile Pennsylvania üniversitelerinin oluşturduğu Ivy League gibi 10 lisenin oluşturduğu bir yapı. Okullar oluşturdukları bu yapıya Ten Schools adını veriyor. Bu grup 45 yıl önce kuruldu. Bu okulların bir araya gelmesindeki en büyük hedef 200’e yakın ABD içerisindeki yatılı bağımsız okulları temsilen, farklı ülke ve bölgelerde bu okulları tanıtmak, bilgilendirmek ve hep bir arada seyahat yaparak, daha güçlü bir şekilde hem ülke içi hem yurtdışında tanınırlık sağlamak oldu. Bu okullar mezunları ve isimleriyle tanınırlar.

 

Hangi okullar TSAO içinde yer alıyor?

 

• Choate Rosemary Hall, CT
• Deerfield Academy, MA
• The Hill School, PE
• The Hotchkiss School, CT
• The Lawrenceville School, NJ
• Loomis Chaffee, CT
• Phillips Academy Andover, MA
• Phillips Exeter Academy, NH
• St.Paul’s School, NH
• Taft School, CT

 

LİSE EĞİTİMİ NEDEN AVANTAJLI?

ABD’lise eğitiminin avantajı nedir?

 

ABD’deki lise eğitiminin en büyük avantajı, öğrencinin özellikle ilgilendiği alanlardaki dersleri direk alarak, senede en fazla 5-6 ders ile daha rafine, daha hedefe odaklı, o alanda kendini denebileceği ve odaklanabileceği bir ortam yaratması. Aynı zamanda öğrenci bugüne kadar hiç denememiş olsa bile onlara spor, sanat ve müzik alanında ona farklı kapılar aralayabiliyor. Böylece öğrencinin gelişimine katkıda bulunuyor. Bu okullarda öğrencilere kaliteli ve yüksek teknoloji altyapısına sahip bir eğitim sunulurken, bir öğretmene en fazla 7 öğrenci düşüyor. Müfredatları ise özenle seçilir ve her öğrencinin kendi özelliklerine göre en iyi eğitimi alması sağlanır. Devlet liselerinden farklı olarak özel okullarda

Öğrencilerin okulu belli bir sürede bitirmesi gibi bir koşul da bulunmuyor.

 

OKULLARA NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİYOR?

 

 

Bu okullara ne zaman başvurmak gerekiyor?

 

 

Bu liseler için 9’uncu sınıftan itibaren başvurmak mümkün. Ara sınıflarda da gitme fırsatı bulunuyor. Ama ara sınıfta gidilecekse bunun için en doğru sınıf 11’inci sınıf. Çünkü 12’inci sınıf artık üniversite başvurusu için geç bir zaman dilimi oluyor. Eğer ABD’de yine köklü üniversiteler hedefleniyorsa bu okullar o kapıyı açıyor. Üniversite kabulleri daha kolay oluyor. Bir başka önemli avantaj da dil. ABD’de yatılı lise eğitimi alan öğrenci hem dil sorunu yaşamıyor hem de lise eğitimi sırasında da Amerikan eğitim sistemine alışıyor. Lise eğitimi sırasında üniversitelerin kampuslarını ziyaret etmesi de hangi üniversitede eğitim göreceğini belirlemesi açısından önemli oluyor.

 

Okullarda yabancı öğrenci oranı nedir?

 

 

Okullar yabancı öğrencilerin yüzde 20’yi geçmemesine dikkat ediyor ve öğrencilerin de farklı ülkelerden olmasına dikkat ediyor. Bazı ülkelere de kota koyabiliyorlar. Türkiye’den her okulda genel olarak 1-2 öğrenci oluyor. En fazla ise 4 öğrenci.

 

OKULLARIN ÖĞRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

 

 

Okulların öğrenim ücretleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?

 

Bu okulların yıllık öğrenim ücretleri 60 bin Amerikan Doları civarında. Ama öğrencilerin kısmi burs almaları mümkün. Tam burs verenler de oluyor ama bu çok nadir. Kısmi burs almak daha kolay oluyor. Biz de gönderdiğimiz öğrencilerimiz için kısmi burslar alıyoruz.

 

 

OKULLARA KABULDE KRİTERLER NEDİR?

 

Bu okullara kabulde İngilizce yeterlilik aranıyor mu? Girmek zor mu?

 

Aslında okullara kabul o kadar kolay olmuyor. İngilizce temelleri iyi bir noktada olan ve güçlü çocukları seçmeye özen gösteriyorlar. Ama sadece de akademik başarı kriterleri olmuyor. Aynı zamanda edebiyatta, sporda iyi olmak da bu okullara kabulde etkili oluyor. Ama okulların hemen tümünde yabancı öğrenciler için destek sınıfları da bulunuyor.

 

 

OKULLARIN ÜNLÜ MEZUNLARI ARASINDA KİMLER VAR?

 

Bu okulların mezunları arasında kimleri sayabiliriz?

 

Okulların çok sayıda ünlü mezunları var. Bunlar arasında şu isimleri sayabiliriz:

Dan Brown, Mark Zukerberg, Michael Douglas, Uma Thurman, John F. Kennedy, George W. Bush, George H. W. Bush, James Stewart, Franklin D. Roosevelt,  Lana Del Rey, Ivanka Trump, John F. Kennedy, Jr, Oliver Stone, King Abdullah, Tim Armstrong, Audrey McNiff, Michael Eisner, Joakim Noah, Diana Farrell, Ted Turner, Kevin Systrom, T.S. Eliot, Conrad Hilton, Donald Trump, Lana Dupont, Christopher Hughes, Pierre S. Du Pont, Robert Todd Lincoln, Steve Nash, Robert Mueller, David Drummond, Sammuel Phillips, Dan Gadzuric, otis Y. Chandler.

16-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş