Arama sonuçları

ABD'ye giden öğrenci sayısına 'Trump etkisi'

ABD'ye giden öğrenci sayısına 'Trump etkisi'

ABD'ye giden öğrenci sayısına 'Trump etkisi'. Yurtdışından en fazla öğrenci çeken ülkelerin başında gelen ABD'yi tercih eden yabancı öğrencilerin sayısı bu yıl azaldı. Uluslararası Eğitim Enstitüsü verilerine göre, 2017 güz döneminde yurtdışından ABD'deki okullara gelen öğrencilerin sayısında yüzde 7 düşüş kaydedildi.

ABD'YE GİDEN ÖĞRENCİ SAYISINA 'TRUMP ETKİSİ'

Yabancı öğrenci kayıtlarının, ABD'deki yaklaşık 500 üniversitenin yüzde 45'inde azaldığı görüldü. Yabancı öğrencilerin sayısındaki düşüşte küresel ve yerel ekonomik koşulların yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen ve mültecilere yönelik seyahat yasağı kararı da etkili oldu.

Yabancı öğrencilerin ABD yerine İngiltere, Kanada ve Avustralya'daki üniversiteleri tercih etmesi de öğrenci sayısının azalmasına yol açtı.

1 MİLYON YABANCI ÖĞRENCİ, YILLIK 39 MİLYAR DOLAR KATKI

ABD'ye 2016-2017 eğitim öğretim yılında üniversite eğitimi için bir milyondan fazla yabancı öğrenci geldi.  ABD'deki okullara gelen yabancı öğrencilerin sayısı 2017'nin güz döneminde, 2016'nın aynı dönemine oranla yüzde 7 azaldı.  

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre yabancı öğrenciler, üniversite ücretleri, yurt ve diğer harcamalarla 2016'da ABD ekonomisine 39 milyar dolar katkıda bulundu.

EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDEN GELEN ÖĞRENCİ AZALDI?

En fazla düşüş yüzde 32.4 ile Brezilya'dan gelen öğrencilerde oldu. ABD'ye en fazla öğrenci gönderen dördüncü ülke olan Suudi Arabistan'dan öğrencilerin sayısı ise yüzde 14.2 azalarak 61 binden 52 bin 608'e geriledi.

ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülkelerin başında Çin geliyor. Çin'i sırasıyla Hindistan, Güney Kore, Suudi Arabistan, Kanada, Vietnam, Tayvan, Japonya, Meksika ve Brezilya izliyor. ABD'deki yabancı öğrencilerin yaklaşık yüzde 50'sini Çin ve Hindistan'dan gelen öğrenciler oluşturuyor.

TÜRKİYE'DEN ABD'YE KAÇ ÖĞRENCİ GİTTİ?

Türkiye'den ABD'ye 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 10 bin 586 öğrenci geldi.

Yabancı öğrencilerin ABD'de en çok tercih ettiği üniversiteler, California, New York, Teksas, Massachusetts, Illinois, Pennsylvania, Florida, Ohio, Michigan ve Indiana eyaletlerinde bulunuyor.

 

14-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş