Arama sonuçları

Açığa alınan öğretmen sayısında hangi rakam gerçek?

Açığa alınan öğretmen sayısında hangi rakam gerçek?

Açığa alınan öğretmen sayısında paylaşılan iki farklı rakam kafaları karıştırdı. Birbirinden tamamen farklı bu iki rakam “Açığa alınan öğretmen sayısı gerçekte kaç?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Çünkü bu rakamlardan birini Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, diğerini ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin verdi.

İşte açığa alınan öğretmen sayısı ile ilgili ilk açıklama MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’den:  

“10 bin öğretmen FETÖ soruşturmaları kapsamında, 11 bin öğretmen de bölücü terör örgütü PKK soruşturmaları nedeniyle açığa alınmış durumda.”

İkinci açıklama ise Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den geldi. Canikli de sayıyı şöyle paylaştı.

“9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır. Bunların soruşturmaları devam etmektedir. Bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmiştir.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da 15 Eylül’de yaptığı açıklamada ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerle ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın.

ATILAN ÖĞRETMEN SAYISI GERÇEKTE KAÇ?

Benzer rakam karmaşası meslekten ihraç edilen öğretmen sayısında da yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz bu sayıyı 28 bin 163 verirken Başbakan Yardımcısı Canikli 27 bin 715 öğretmen olarak açıklıyor.

 

 

19-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin