Arama sonuçları

Açığa alınan öğretmenler Bakanlar Kurulu’nda

Açığa alınan öğretmenler Bakanlar Kurulu’nda

Açığa alınan 20 binin üzerindeki öğretmen Bakanlar Kurulu gündemine girdi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, açığa alınan öğretmenlerden bir bölümünün görevlerine iade edildiğini belirterek, "Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak" dedi.

Bakanlar Kurulu sürerken Canikli gazetecilere açığa alınan öğretmenlerle ilgili şu bilgileri verdi:

YENİ EĞİTİM YILI DEĞERLENDİRİLDİ: Canikli, toplantıda yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirme yapıldığını, eğitim öğretimde gelinen nokta, sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiğini söyledi.

ÖĞRENCİ SAYILARINI PAYLAŞTI: Canikli, örgün eğitimde 18 milyonun üzerinde öğrenci bulunduğunu, bunlar arasında liseler açısından yaklaşık 1 milyon 399 bin öğrencinin anadolu liselerinde, 102 bin öğrencinin fen liselerinde, 32 bin öğrencinin sosyal bilimler liselerinde, 13 bin 849 öğrencinin güzel sanatlar liselerinde, 12 bin 605 öğrencinin spor liselerinde eğitim gördüğünü, ayrıca imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinde eğitim gören öğrenci sayısının yaklaşık 1 milyon 100 bin dolayında olduğunu bildirdi. Canikli, bu rakamlara 8 milyon 700 bin dolayındaki kursiyer ve diğer öğrencilerin de ilave edilmesi halinde toplam öğrenci sayısının 26 milyon 700 bine çıktığını ifade etti.

27 BİN 715 ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ: Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve genel olarak terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde, terör örgütleriyle iltisaklı ve bağlantılı olduğu değerlendirilen ve tespit edilen diğer kamu görevlileriyle öğretmenlerde de memuriyetten çıkarma ve açığa alma işlemlerinin gerçekleştirildiğini anımsatan Canikli, şunları kaydetti: "Bugüne kadar toplam olarak 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi.”

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMEN SAYISI: Bugün itibarıyla 9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır, soruşturmanın selameti açısından açığa alınmışlardır. 9 bin 464 öğretmen, bunların soruşturmaları devam etmektedir. Açığa alınan bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam edecek, devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak."

SORUŞTURMA TAMAMLANMIŞ DEĞİL: Canikli, açığa alınma işleminin gerekçesi ortadan kalktığı için bazı öğretmenlerin görevlerine iade edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yoksa soruşturma tamamlandı ve bu öğretmenlerin terör örgütleriyle bağlantısı, iltisakı ya da irtibatının olmadığı kesinleştiği için iade gerçekleştirilmemiştir. Dolayısıyla soruşturma işlemleri devam ediyor ve bu soruşturmanın sonucunda da gereken işlemler tesis edilecektir. Eğer bu soruşturma neticesinde bu kişilerin terör örgütleri ile bağlantıları tespit edilirse daha öncekilerde olduğu gibi memuriyetle ilişkileri kesilecek ve kamudan çıkarılacaklardır. Eğer böyle bir tespit söz konusu olmaz ise görevlerine devam edeceklerdir.

455 ÖĞRETMEN GÖREVE İADE EDİLDİ: Bu çerçevede 455 öğretmen görevine iade edildi. Bunların 419'u Tunceli'de, 36 tanesi de farklı illerde görev yapan öğretmenler. Bu 36 kişi, yani açığa alınıp iade edilen toplam 455 kişi içerisindeki 36 kişi, farklı illerde görev yapan bu öğretmenler esasında FETÖ/PDY bağlantıları nedeniyle ya da o iddialar nedeniyle açığa alınmışlardı ama yapılan çalışmalarda ve soruşturmada bunların bu örgütle herhangi bir bağlantılarının olmadığı anlaşılmış ve o nedenle görevlerine iade edilmişlerdir. Daha doğrusu açığa alınma işlemi sonlandırılmıştır. Diğerleri için biraz önceki yaptığımız değerlendirmeler ve açıklamalar geçerlidir. Onlarla ilgili çalışmalar yapılıyor, soruşturmaları devam ediyor. Soruşturma sonucuna göre gereken yasal hukuki işlem tesis edilecektir."

10 EKİM’DE 20 BİN ÖĞRETMEN İŞBAŞI YAPACAK: İhraç edilen öğretmenlerin yerine yeni eğitim öğretim yılında yeni atama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine Canikli, "Biliyorsunuz yeni 20 bin öğretmenin alınmasına ilişkin sınav süreci devam ediyor, mülakatlar şu anda yapılıyor, 10 Ekim'de tamamlanmış olacak. 10 Ekim'de yeni 20 bin öğretmen işbaşı yapabilir hale gelecek. Bu da ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir sayıdır. Dolayısıyla bu şekilde açığa almalar ve görevden ihraçlar nedeniyle ortaya çıkan bu problem de... Zaten geçici tedbirler alınmıştır ama 10 Ekim itibariyle 20 bin yeni öğretmenin alınması suretiyle bu problem, problem olmaktan çıkmış olacaktır." açıklamasında bulundu.

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ZORUNLU EĞİTİM: Önümüzdeki dönemde mesleki eğitimde çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ve stajın zorunlu hale getirileceğini bildiren Canikli, staj sonrası sınav yapılacağını, staja giden öğrencilerin staj ücretlerinin üçte ikisinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

MESLEK LİSELİYE TEKNİSYEN UNVANI: Canikli, okul atölyelerinde ve işletmelerde staj yapan öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaklarını, farklı meslek lisesi türlerinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik unvanı verileceğini belirtti.

Bu blog AA abonesidir

 

19-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin