Arama sonuçları

‘Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler geri dönmeli’

‘Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler geri dönmeli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili düzenlediği basın toplantısında açığa alınan öğretmenlerin mesleğe döndürülmesini, ihraç olanların da iade edilmesini beklediklerini söyledi. 

Ağbaba, CHP Genel Merkezi’nde, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) mesleklerinden ihraç edilen eğitimciler ve kamu çalışanlarıyla basın toplantısı düzenledi.

75 BİN ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİYLE BULUŞAMIYOR: Türkiye'de 75 bin öğretmenin öğrencisiyle buluşamaması nedeniyle, 24 Kasım'ın kutlanamadığını söyleyen Ağbaba, öğretmenlerin yüzde 52'sinin bankalara, yüzde 22'sinin esnafa, yüzde 25'inin ise şahıslara borcunun olduğunu, yüzde 25'inin ek iş yaptığını ifade etti.

ÖĞRETMENLER BORÇLU: Tamamına yakını borçlu olan öğretmenlerin, tiyatroya, sinemaya ve tatile gidemediğini ileri süren Ağbaba, bugünlede öğretmenlerin yaşam haklarının da ellerinden alınmak istendiğini iddia etti.

EĞİTİM-SEN KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR: Ağbaba, mevcut uygulamalara bakıldığında darbenin izlerinin görüldüğünü belirterek, şöyle dedi: "12 Mart TÖS'ü, 12 Eylül TÖB-DER'i kapatmıştı, şimdiki iktidar ise Eğitim Sen'i, KESK'i kapatmaya çalışıyor. Hala farkına varamadılar, 12 Mart'a, 12 Eylül'ün karanlık faşizmine diz çökmeyenlerin, bu diktatörlüğün de önünde diz çökmeyeceğini bilmeleri gerekiyor." 

EĞER DARBE OLSA: "Eğer Fetullah darbeyi gerçekleştirmiş olsaydı ne yapardı?" diye soran Ağbaba, şu ifadeleri kullandı: "Eğer FETÖ darbeyi gerçekleştirmiş olsaydı, yapacağı ilk iş, kendisine karşı mücadele eden laik, bilimsel eğitimi savunan Eğitim Sen'i kapatmak olurdu. Fetullah'ın silahla yapamadığını, AKP, KHK ile yapmaya çalışıyor. Artık bu operasyon, Fetullah'la mücadele değil, muhaliflerle mücadeleye dönüşmüştür. Geçtiğimiz günlerde çıkan KHK'da bunu net olarak göstermekteyiz. Yapılmak istenen şey kendine muhalif ne kadar kamu görevlisi varsa ihraç etmektir, hedef kendisine oy vermeyen yüzde 50'dir. Artık susarak, oturarak beklemenin bir anlamı olmadığını gördük. Bu nedenle herkesin ortak mücadele etmesi gerekiyor. Birlikte bir cephe oluşturdular, başkanlık için yol temizliği yapıyorlar."

BAKAN SÖZ VERDİ: Ağbaba, "Bugün 24 Kasım, Milli Eğitim Bakanı ile defalarca görüşüldü, Bakan da söz verdi, açığa alınan öğretmenlerin mesleğe döndürülmesini, ihraç olanların da iade edilmesini bekliyoruz. Bu, Fetullah'la mücadele değil, muhaliflerle mücadeleye dönmüştür. Türkiye bunlara teslim olmayacaktır, Türkiye birden büyüktür" ifadesini kullandı. 

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLER: Ağbaba'nın açıklamasının ardından, meslekten ihraç edildiğini belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan söz aldı. Son KHK ile pek çok üyelerinin meslekten ihraç edildiğine değinen Aslan, sendikalarının karanlığa karşı aydınlığı, demokratik Türkiye'yi savunduğu için, iş güvencesine sahip çıktığı için hedef haline geldiğini savundu. Aslan, barış güçleri olarak birlikte mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

ÖĞRETMENLER HEDEF OLDU: Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da 15 Temmuz'la hiçbir ilgilerinin olmamasına rağmen, OHAL sürecinde KHK'larla hedef haline dönüştürüldüklerini iddia ederek, açığa alınan Eğitim Sen üyeleriyle ilgili hiçbir somut belgenin ortaya konamadığını belirtti. Karaca, Türkiye'de laik, bilimsel, demokratik eğitimisavunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bu blog AA abonesidir

 

24-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş