Arama sonuçları

Açığı kapatmak için 40 bin öğretmen yer değiştirecek

Açığı kapatmak için 40 bin öğretmen yer değiştirecek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 28 bin öğretmen ihraç edilirken, yaklaşık 20 bin öğretmen de soruşturmalarla açığa alındı. 2016-2017 öğretim yılı da bu 48 bin öğretmen olmadan başlamış oldu. Tartışılmaya başlanan öğretmen açığına çözümü ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "norm kadro fazlası" öğretmenleri tayin ederek çözmek olarak buldu. Buna göre okullarında ders azalması, program kapanması başta olmak üzere çeşitli nedenlerle "kadro fazlası" olan öğretmenler başka okullara tayin isteyecek ya da MEB onları resen atayacak. Bu durumda 40 binin üzerinde öğretmen bulunuyor. 

MEB, illere gönderdiği genelgede norm kadro fazlası öğretmenlerin hem de aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek gibi Türkiye'nin gözde liselerinde 8 yılını dolduran tüm yönetici ile öğretmenlerin yer değiştirme için tercih yapacağını bildirdi. Bu eğitimciler 23-26 Eylül tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Öğretmenlere 25 tercih hakkı verilecek.

YA TERCİH YA RESEN ATAMA 

Genelgede "Türkiye'nin varlığına, birlik ve beraberliğine karşı son dönemde yaşanan bazı olaylarda rol aldığı tespit edilen öğretmenlerin görevlerine son verilmesi nedeniyle öğretmen açığı oluştuğuna" dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Bu ihtiyacın bir kısmı atanan ve yetiştirme süreci tamamlanan ile gelecek ay ataması yapılacak sözleşmeli öğretmenlerle karşılanacak. Açığın bir kısmı da ihtiyaç ve norm fazlası öğretmenlerin öğretmen açığı bulunan eğitim kurumlarına atanmaları yoluyla giderilecek." 

İşte bu genelgeye göre okullarından norm kadro fazlası olan öğretmenler başka eğitim kurumlarına gönderilecek. Bu atamalarda da öncelik yeni açılan eğitim kurumları ile MEB'e geçen 1029 özel okul olacak. Öğretmenler okullara hizmet puanı üstünlüğüne göre öncelikle çalıştıkları ilçelere ardından il içine atanacak. Tercih yapmayan ya da tercihine yerleşemeyen öğretmenin ataması valiliklerce resen yapılacak. 

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan imzasıyla yayımlanmıştır

22-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş