Arama sonuçları

Açık uçlu soruya cevap ‘tek kelime’ olacak

Açık uçlu soruya cevap ‘tek kelime’ olacak

Açık uçlu soruya cevap ‘tek kelime’ olacak. Bu yıl üniversite sınavlarına girecek yaklaşık 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren önemli değişikliklerden biri de Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) ilk kez açık uçlu soruların yer alacak olması oldu. 5 oturumlu LYS’lerin her sınavında adaylara 3’er açık uçlu soru yöneltilecek. Adaylar bu soruların cevaplarını işaretleyecek, sonra da kodlayacak. Doğru kodlama yapamayan puan alamayacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvurularının başladığı gün yayımlanan 2017 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda ortaya çıkan açık uçlu sorular gerçeği adayları endişelendirdi. ÖSYM Başkanı Ömer Demir, LYS’lerde yer alacak açık uçlu sorulara ilişkin açıklama yaptı. Demir, “Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek" dedi.

İşte Demir’in açıklamaları:

YGS’DE DEĞİŞİKLİK YOK: Demir, YGS içeriğinin geçen yıllar ile aynı olduğunu ifade etti.

KURAL İHLALİ İPTALLERİ: Geçmiş yıllarda sayıları binleri bulan adayın, kural ihlali nedeniyle sınavının iptal edildiğini dile getiren Demir, bu nedenle adayların sınav binalarına alınma saatlerine ilişkin yeni bir karar aldıklarını belirtti.

SINAV SAATLERİNE AYARLAMA: Süresi içinde salonda bulunmama, verilen süreden fazla süre kullanmaya çalışma, salona getirilmemesi gereken eşya ile gelme gibi sınav kurallarının bulunduğunu hatırlatan Demir, ancak son dakikada gelen adayların bu uyarıları dinleyemedikleri için kural ihlaline yol açabildiklerine dikkati çekti.

SINAVLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME: Demir, bu nedenle tüm ÖSYM sınavları için yeni bir düzenleme yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu yüzden bundan sonra tüm ÖSYM sınavlarında sabit saat uygulamasına geçtik. Sabah sınavlarımız 10.00'da başlayacak fakat sınav binalarına girişte son dakika 09.45 olacak. Yani 09.46'da gelen bir adayı binaya almayacağız. Bu çok önemli bir uyarı. Bu uyarıyı giriş belgelerinde, her yerde adaylara duyuracağız çünkü bu kurala uymadığı takdirde aday sınava giremeyecek. Bütün adayların bu kurala dikkat etmesini istiyoruz. Öğleden sonraki oturumlar ise saat 14.30'da başlayacak, sınav binasına en son alınma saati ise 14.15 olacak.

GEOMETRİ TESTİ MATEMATİK TESTİ’NDE: YGS'deki matematik testinde yer alacak geometri sorularına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Demir şöyle dedi: "Geometri dersi liselerde, matematiğin içinde yer alıyor, geometri adında ayrı bir ders yok. Geometri dersi lisede okutulduğu ağırlıkta matematik testinin içinde yer alacak. Bu konuyla ilgili YÖK'ün verdiği karar şöyle, soru sayısı aynı olacak, sadece geometrinin de içinde olduğu sorular matematik testi olarak adaylara verilecek. İçerikte bir değişiklik yok. Sadece isimlendirmede bir değişiklik var."

AÇIK UÇLU SORULAR: "LYS'de önceden beri konuşulan, kamuoyunda 'Tek tip çoktan seçmeli sınavlara çocuklarımız mahkum oluyor, seçenekler verdiğinizde ancak cevaba gidebiliyorlar. Bunun dışında da sorular sorulsa iyi olur' beklentisini karşılamak amacıyla çok az sayıda soru ile sisteme kısa cevaplı soruları tanıtacağız. Kısa cevaplı soruların genel adı ‘açık uçlu soru’. Bu tür soruların "cevap alanı sınırlanmamış", "cevap alanı sınırlanmış" ve "kısa cevaplı" olmak üzere çeşitli türleri var.

KISA CEVAPLI OLACAKLAR: LYS'de bu türlerden "kısa cevaplı" soruların sorulacağını bildiren Demir, şu bilgileri aktardı: "Dolayısıyla LYS'de her bir oturumda 3'er soruyu kısa cevaplı olarak soracağız. Burada, adaylara 'Sorunun cevabı aşağıdaki şıklardan hangisidir?' şeklinde değil, 'nedir' şeklinde soru sorulacak. Bildiği cevabı rakamsa rakam olarak belirlediğimiz yere yazıp kodlayacak. Şu anda bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz, uzun cevaplar değil. Adaylarımız, bir kelime olarak doğru cevabı ilgili kutucuğun içine yazıp kodlayacak.

KODLAMA NEDEN YAPTIRILIYOR: Neden kodlama yaptırıyoruz halen çünkü birçok adayda, ‘benim yazım okunmazsa, el yazımdan dolayı bir kayıp olursa' diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için nasıl isimlerini kodluyorlarsa, onun gibi bir kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Böylelikle hem yeni soruları tanıtmış olacağız hem de 'acaba yanlış okunabilir mi, haksızlık olabilir mi' gibi kaygıları tamamen ortadan kaldırmış olacağız. Amacımız bu. Tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek."

YANLIŞ ETKİSİZ OLACAK: Ömer Demir, açık uçlu sorularda yanlışların doğruyu götürmeyeceğini hatırlatarak, "Sadece çoktan seçmeli sorular 4 yanlışın bir doğruyu götürmesine yönelik kurala tabi olacak" diye konuştu.

ALES’TE DE AÇIK UÇLU SORU HAZIRLIĞI: “ÖSYM'nin başka sınavlarda da açık uçlu soru hazırlığının bulunup bulunmadığına" ilişkin soru üzerine Demir şöyle dedi: "Özellikle kısa cevaplı sorular ALES’te olabilir, İş Sağlığı Güvenliği sınavlarında olabilir. Şu an yan dal sınavlarında zaten yapıyoruz. Açık uçlu soru sorma kültürünü biz küçük sınavlarda aşağı yukarı tanıttık. Bu, ilk kez büyük ölçekli bir sınavda olacak."

SORU SAYISI ARTACAK MI? "Önümüzdeki yıllarda açık uçlu soruların sayısının artması gündemde mi" sorusuna Demir şöyle dedi: "Sonraki yıllar için konuşulacak bir konu. Bu yıl önemli olan, adaylar tedirgin olmasın. Amaç bilen kişinin bilgisini güzel ölçen bir yöntem olduğunu adaylara da göstermek. Ondan sonraki kararlar, daha sonra duruma göre verilebilir." yanıtını verdi.

BÜTÜN SINAVLARIN PARÇASI OLACAK: Açık uçlu sorular sorulmasının, ÖSYM'nin daha çok çalışmasını gerektiren bir karar olduğunun altını çizen Demir şöyle dedi:  "Ama çoktan seçmeli dışındaki soru tiplerinin bütün adaylar tarafından görülmesi, diğer sınavlarda da yaygınlaştırılması ölçme tekniği bakımından bizim istediğimiz bir şeydir. Bunu diğer bütün sınavlarımızın bir parçası haline getirmek istiyoruz."  

KPSS’DE AÇIK UÇLU SORU OLACAK MI? KPSS'de açık uçlu soru sorulmasına ilişkin verilmiş bir karar bulunmadığını bildiren Demir şöyle konuştu: "Bütün sınavlar neden çoktan seçmeli sorularla sınırlandırılmıştı? Çünkü teknik imkanlar yetersizdi. Yeni teknolojiler gelişti, hatasız okuma imkanları ve kısa sürede sonuçları açıklama imkanları oluştukça sınavların bir kısmında buna doğru gideceğiz. Bu ilk deneme. Bundan sonra gittikçe yaygınlaşacaktır tabii ki."

ÖLÇMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR: Açık uçlu soruların çoktan seçmeli sorulardan daha büyük imkan verdiğini dile getiren Demir şunları söyledi: "Ölçmeyi daha kolaylaştırıyor. Adayların ezbere değil de sorunun çözümüne, sonucu bulmaya yönelmesini sağlıyor. Bu çok yararlı bir yöntem. Şimdilik sınırlı bir şekilde yer alacak testlerimizde. Adaylar için yeni ölçme yöntemlerini tanımanın yararlı olacağını düşünüyoruz."

ÖRNEK SORULAR OLACAK: Demir, LYS'de çıkacak açık uçlu soru örneklerine ilişkin de bilgi verdi. "1933'te kurulan ayakkabı, tekstil, kağıtçılık gibi farklı alanlardaki fabrikaları da bünyesinde toplayan ve aynı zamanda bankacılık faaliyetlerinde bulunan kuruluşun adı nedir?" şeklindeki örnek bir soruyu okuyan Demir, şöyle devam etti:

SORU ŞIKKI VE CEVAP YOK: "Çoktan seçmeli soruda değişik kuruluş isimleri yazıyorduk. Cevaplardan bir tanesi de bu soru için Sümerbank'tı. Burada herhangi bir cevap yazmıyoruz. Adaydan buraya "Sümerbank" yazıp normal kodlama sistemine göre kodlamasını bekliyoruz. Bu sorunun cevabını bilen bir kişi için seçeneklerden herhangi biri hatırlatıcı olmadığından hiçbir zorluk yok burada."

CEVABI BULMAYA ODAKLANSINLAR: Demir adaylara şu tavsiyelerde bulundu: "Ne sorulduğunu anlamaya ve cevabını bulmaya odaklanmalarını bekliyoruz. İsmini kodlamasını bilen herkesin cevabı da kodlaması mümkün. Adayların kaygılanacağı herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Tüm testler için hazırladığımız örnek soruları web sayfasından duyuracağız. Zannedildiği kadar adaylar için sürpriz, beklenmedik bir durum olmayacak. Sadece çoktan seçmeli yerine cevabını bildikleri şeyi yazmalarını ve kodlamalarını istiyoruz. Açık uçlu soruların yorum gerektiren farklı türlerini şu an için sormayacağız ama şu andaki kısa cevaplı sorular bunlar. Bunun için herhangi bir kaygı taşınmasını yersiz buluyoruz."

ÖNCE KISA VE SADE SORULAR: Demir, "Şimdilik kısa, sade, çok karışık olmayan cevapları bulunan sorularla başlamak istiyoruz. Adayların cevaplamaları için ilave bir zorluk olsun istemiyoruz. Açık uçlu soruların değerlendirilmesinde de herhangi bir ilave değişiklik yok." dedi.

ADAYLARA ÖNERİLER: LYS'lerde toplam 15 açık uçlu soru sorulacağını bildiren Demir, adaylara da şu tavsiyelerde bulundu:"Kısa cevaplı sorularda amaç, kişinin verilenler içerisinden bir cevap bulması değil, bizatihi cevabı kendisinin çıkarma kabiliyetinin geliştirilmesi. Bu, tüm eğitim sistemimiz için de yararlıdır. Bu sistem değişikliğinin amaçlarından birisi de bu. Adaylar, tümüyle bu şekilde soru çözmeye başladıklarında onlara büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bunu başaran adaylarla başaramayan adaylar arasında kuşkusuz fark olacaktır. Bu da adaylar için başkalarının önüne geçmek adına iyi bir fırsat.

ZORLUK-KOLAYLIK HERKES İÇİN AYNI: Adaylarımız, konuları öğrenmeye odaklansın. Ölçtüğümüzde zorluk-kolaylık bütün adaylar için geçerli. Zorsa herkes için zor, kolaysa herkes için kolay. Herkes için kolay soruyu çözmüş olmak kişiye avantaj sağlamayacak. Dolayısıyla kişi, sorulabilecek her türlü soruya göre kendini ayarlayıp başarı yarışında öne çıkmaya çalışmalıdır. Herkes başarısının karşılığını alsın istiyoruz."

Bu blog AA abonesidir

 

04-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin