Arama sonuçları

Açıköğretim isteyen ‘puan türüne’ takılacak

Açıköğretim isteyen ‘puan türüne’ takılacak

Açıköğretim isteyen ‘puan türüne’ takılacak. Bu yıl üniversite sınavlarına girecek adayları önemli değişiklikler bekliyor. Bunların başında LYS’de açık uçlu sorular, öğretmenlik programlarına baraj, YGS’den LYS puan türüne geçen programlar geliyor. Bir önemli değişiklik ise açıköğretim programlarını ilgilendiriyor. Çünkü bu yıl açıköğretim programları tıpkı örgün eğitim programları gibi ilgili puan türünde öğrenci alacak. 

AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARI NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Yapılan değişikliğe göre açıköğretimde okumak isteyen adaylar bu yıl programın istediği puan türünde barajı aşmak isteyecek. Programın hangi puan türünü istediği ise örgün eğitimdeki programlara göre belirlenecek.

Örneğin örgün eğitimde işletme bölümü TM-1 puan türünden öğrenci aldığı için açıköğretim programlarında okumak isteyenlerin önce Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılabilmek için 180 puan barajını aşmanız gerekiyor. 

Ardından da işletme bölümünü isteyen adayın program örgün eğitimde TM-1 ile öğrenci aldığı için bu puan türünde barajı aşmaları yani 180 ve üzerinde puan almaları gerekecek. Bupuan türünü oluşturabilmek için de adayların Matematik (LYS-1) ile Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavlarına girmeleri gerekecek. 

Eğer örgün eğitimdeki bir program MF puan türü ile öğrenci alıyorsa bu kez açıköğretimde aynı programı okumak isteyen Matematik (LYS-1) ile Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına girecek. Ya da istediğiniz program TS puan türüyle öğrenci alıyorsa bu kez de Edebiyat Coğrafya (LYS-3) ile Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavlarına girmeniz ve bu puan türlerinde de tercih yapabilmek için barajı aşmanız gerekiyor. Eğer istediğiniz program Dil puanıyla öğrenci alıyorsa bu kez Dil Sınavı’na (LYS-5) girmek zorundasınız.  

 

16-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş