Arama sonuçları

Aday öğretmene sözlü sınav 8 Nisan’a kadar

Aday öğretmene sözlü sınav 8 Nisan’a kadar

Geçtiğimiz yılın şubat ayında ataması yapılan 14 bin öğretmen adayına yönelik ilk kez uygulanan "sözlü sınavlar" 81 ilde sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, ilk kez ataması yapılan 14 bin öğretmene yönelik sözlü sınav uygulamalarının bu yıl başlatıldığını, yazılı sınavların 19 Mart'ta 81 ilde gerçekleştirildiğini, sözlü sınavların da 21 Mart'ta başlatıldığını söyledi. Kurt, "Aday öğretmenlerimizin illerde kurulan 99 komisyonda sözlü sınavları devam ediyor. Sadece Şırnak'ta, devam eden terör operasyonları nedeniyle sözlü sınav yapılmıyor. Buradaki öğretmenlerimizi Cizre'de sözlü sınava alıyoruz" dedi. Kurt’un açıklamaları şöyle:

Öğretmen sayısının 3 katı kadar üretilen sözlü sınav soruları, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından  hazırlandı, güvenlikli ortamda illere sevk edildi. Mülakat komisyonlarında her gün ayrı bir kutu açılarak her öğretmene ayrı bir soru soruluyor ve aynı ilde başka bir öğretmene aynı sorunun çıkmaması şeklinde bir sistemin uygulanıyor. Öğretmenler soruları tamamen kendi tercihleri doğrultusunda çekip cevaplıyor. 

TEMSİL KABİLİYETİ ÖLÇÜLÜYOR: Sözlü sınav komisyonlarına 4 bölümden oluşan bir değerlendirme formu hazırladık. Bu forma göre öğretmenlere puan veriliyor. Öğretmen adaylarımız, çektikleri zarftan iki soruya yanıt veriyor. Bu sorulardan biri, adaylarımızın temsil kabiliyetini, bilgi düzeyini aktarma seviyesini, diğer soru ise teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip özelliğini ölçüyor. 

8 NİSAN’DA TAMAMLANACAK: Öğretmen adaylarımızın 8 Nisan'da sözlü sınavları tamamlanacak, 11 Nisan'da mülakat sonuçları açıklanacak, sınava itirazlar ise 15 Nisan'a kadar alınacak. Herhangi bir mazeretten dolayı sözlü sınava giremeyen adayların da bu tarihlerde sınava alınarak mağduriyetleri giderilecek. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarını, 18 Nisan'da açıklamayı düşünüyoruz.

60 PUANI GEÇENE ATAMA: Hem yazılı hem de sözlü sınav ortalaması 60 puanı geçen adayların, asaleten atamaları yapılacak. Bu puanı alamayan öğretmenler ise 1 yıl daha aday öğretmen olarak kalacak ve yine aynı şekilde yazılı ve sözlü sınav aşamalarından geçecek. Geçen yıl ataması yapılan 35 bin öğretmen adayı bu yılın ekim ayında, yazılı daha sonra da sözlü sınava alınacak.

Bu blog AA abonesidir.

04-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş