Arama sonuçları

Aday Öğretmene Tayinde 3 Yıl Şartı Kalktı Mı?

Aday Öğretmene Tayinde 3 Yıl Şartı Kalktı Mı?

Geçtiğimiz eylül ayında atanan ancak “aday öğretmenlik sınavı” yapılmadığı için adaylıkları da henüz kaldırılmayan aday öğretmenlere ağustos ayında yapılacak “özür grubu yer değiştirmelerine” katılma hakkı verildi. Bu öğretmenler de eşlerinin yanına tayin isteyebilecek. Ancak "eşin 3 yıl sigortalı çalışma şartı"nın kaldırılıp kaldırılmadığı kesinleşmedi. Öğretmenler bu süreyle ilgili düzenlemenin geçmiş yıllarda olduğu gibi 360 gün ile sınırlandırılmasını istiyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayımladığı genelgeye göre 19 Eylül 2015 tarihinde atanan öğretmenler "aile birliğinin korunması ve aday öğretmenlerin mağdur olmaması" için 2015 Ağustos ayında yapılacak mazerete ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirmelere başvuru hakkı kazandı. Ancak hangi aday öğretmenlerin "eş yanına gitme" hakkından yararlanabileceklerine ilişkin soru işaretleri duruyor. 

3 YIL ޞARTI NE OLDU?

Çünkü geçtiğimiz nisan ayında yayımlanan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre öğretmenlerin eşlerinin üç yıl kesintisiz sigortalı çalışıyor olması şartı getirilmişti.  Ancak 7 Haziran genel seçimleri öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 yıl şartını 2 yıla indirdiklerini açıklamıştı. Bununla ilgili bir düzenleme yapılmadığını söyleyen öğretmenler, “ޞu anda geçerli olan süre nedir? 3 yıl şartı 2 yıla indirildi mi? Bununla ilgili bir düzenleme yok. Ağustos ayındaki yer değiştirmelerde kriter ne olacak?” diye soruyor.

Öğretmenler eski yönetmelikte olduğu gibi eşlerinin yanına gidebilmek için bir yıl sigortalı çalışmış olma şartının geri getirilmesini talep ediyor. Ancak şu ana dek bununla ilgili bir düzenleme olmadığı için 3 yıl şartı henüz kaldırılmış değil. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise TRT'ye yaptığı açıklamada eş durumu tayinlerinin üç yıldan iki yıla indirilmesinin henüz netleşmediğini belirterek, "Sendikalar ilgili taraflarla görüşmeler sürüyor. Yaptığımız öneri başbakanlıkta"dedi. 

Fotoğraf: Doğa Koleji

10-08-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş