Arama sonuçları

Adaylar dikkat: 28 Temmuz tarihli kılavuzu dikkate alın

Adaylar dikkat: 28 Temmuz tarihli kılavuzu dikkate alın

Üniversite tercihleri için süreç yarın başlıyor ve 3 Ağustos tarihinde son bulacak. Ancak OHAL kapsamında 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. ÖSYM bu üniversitelerin silindiği 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı. Adayların hata yapmaması için 28 Temmuz tarihli kılavuzu dikkate almaları gerekiyor. Yeni kılavuza ÖSYM'nin sitesinden ulaşılabilir.

KANUNİ YER ALMADI

Kapatılan vakıf üniversitelerinden biri olan Adana'da kurulu Kanuni Üniversitesi bu yıl öğrenci almayacağı için kılavuza girmemişti.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada tercihlerle ilgili şu uyarılar yer aldı:

TERCİHLER 3 AĞUSTOS’TA BİTECEK: 2016-ÖSYS tercih işlemleri, 29 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

28 TEMMUZ TARİHLİ KILAVUZU DİKKATE ALIN: 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıda belirtilen güncellemeler yapıldığından adayların tercih işlemi için 28 Temmuz 2016tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  

BİREYSEL BAŞVURU OLACAK: Adaylar tercihlerini, 29 Temmuz -3 Ağustos 2016tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.

BAŞVURU MERKEZİ YOK: Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

EKRAN UYARISINA DİKKAT: Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.  Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 

SON GÜNE KADAR DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR: Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

KOŞULLARI OKUMALISINIZ: Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016tarihinde saat 23.59’dasona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

HANGİ GÜNCELLEMELER YAPILDI?

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıdaki güncellemeler yapılmıştır:

  1. Kılavuzda yer alan Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5’ten aşağıda belirtilen Üniversiteler silinmiştir:

1- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
2- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
3- Fatih Üniversitesi (İstanbul)
4- Gediz Üniversitesi (İzmir)
5- İpek Üniversitesi (Ankara)

6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
7- İzmir Üniversitesi (İzmir)
8- Mevlana Üniversitesi (Konya)
9- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
10- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
11- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

12- Şifa Üniversitesi (İzmir)
13- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)

14- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

Kapatılan üniversiteler arasında 15'inci olarak yer alan Adana'da kurulan Kanuni Üniversitesi bu yıl öğrenci almayacağı için geçtiğimiz 18 Temmuz'da yayımlanan kılavuzda da yer almıyordu.

  1. TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda “Kimya” alanında alınan dereceler için “tıp programı” eklenmiştir.

 

  1. Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin kontenjanları yeniden düzenlenmiştir. 

 

 

28-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş