Arama sonuçları

Adrese dayalı yerleştirmede hangi kriterler kullanılacak?

Adrese dayalı yerleştirmede hangi kriterler kullanılacak?

Adrese dayalı yerleştirmede hangi kriterler kullanılacak? TEOG yerine gelen liseye geçiş sisteminde yaklaşık 120 bin öğrenci sınav puanlarına göre “nitelikli” liselere yerleşecek. 8’inci sınıfta okuyan yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin yerleştirilmesinde geçerli kriter sınav puanı olacak. Okul notlarının TEOG sisteminde olduğu gibi yerleştirme puanına bir etkisi olmayacak. Yerleştirme puanı 6 dersten yapılacak, 90 soruluk sınavın sonucuna göre hesaplanacak.

 

ADRESE DAYALI YERLEŞTİRMEDE HANGİ KRİTERLER KULLANILACAK?

Gelelim öğrencilerin yüzde 90’nı yani 1 milyon öğrenciyi etkileyecek adrese dayalı yerleştirmeye. Bu öğrenciler için tercih ekranında 9 okul olacak. Bu okullar da 3 meslek lisesi, 3 imam hatip lisesi ve 3 tane de Anadolu lisesi olacak. Veli bu okul türlerinden 5’ini tercih listesine alacak. Eğer sadece Anadolu lisesi istiyorsa 3 tercih hakkı olacak. Ya da “pansiyonlu okul” tercihini kullanacak.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Peki bu öğrencilerin yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

Burada hangi kriterlerin kullanılacağını da hem Gazete Habertürk’te hem de dün katıldığı bir TV kanalında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin şöyle açıkladı:

“Mahallinden yerleştirmede, öğrencinin tercih sıralamasına bakılacak. Diyelim ki benim çocuğum ikinci tercihine, sizin çocuğunuz birinci tercihine bir okulu yazmış. Birinci tercihinde yazan sizin çocuğunuzun önceliği var. İkisi de birinci tercihinde o liseyi yazdı, bu kez evlerin okula yakınlığına bakacağız. Ortaokullarda olduğu gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veriler bizim sistemimizde var zaten. Benzer bir çalışmayı liseler için de kurgulamış olduk. İki öğrencinin de birinci tercihi aynı okulsa evi okula yakın olan o liseye kayıt yapma önceliğine sahip olacak. İkimiz de aynı binada oturuyoruz ve ikimiz de birinci tercihte bir okulu yazdık. O zaman hangi ortaokula kayıtlı olduğuna bakıyoruz. Yani hangi liseye kimin kayıt yapma önceliğinin bulunduğunu tanımlamış oluyoruz. “

OKUL NOTLARININ BİR ÖNEMİ KALDI MI?

Bu yerleştirme sisteminde görüldüğü gibi ne sınavlı ne sınavsız yerleştirmede okul notunun hiç etkisi yok. Öğrencinin dersleri hiç dikkate alınmıyor. Bu durumda da artık okulun, derslerin önemi kalıyor mu? Çünkü kriter ortaokul ve oturduğunuz ev oluyor. Peki çocuklara 5, 6, 7’inci sınıfta derslerini çalışmaları gerektiğini nasıl söyleyeceğiz?

 

 

29-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş