Arama sonuçları

Adrese göre liseye yerleştirme emlak fiyatlarını yükseltti

 Adrese göre liseye yerleştirme emlak fiyatlarını yükseltti

Adrese göre liseye yerleştirme emlak fiyatlarını yükseltti. TEOG'un kaldırılması ile yerine öğrencilerin yüzde 92'sinin evlerine en yakın okullara adreslerine göre yerleştirilmesini getiren liseye geçiş sistemi emlak sektörünü de etkilemeye başladı.

Yeni liseye geçiş sisteminde öğrenciler oluşturulan eğitim bölgelerinde 5 okul tercih edecek ve evlerine en yakın okula yerleşecek. İşte bu sistem ailelerin "taşınalım mı?" sorusuna da neden oldu. Adrese dayalı bu sistemin de eğitim göçüne neden olacağı dile getirildi.

Yeni liseye geçiş sisteminin ilk etkileri Ankara'da gözlenmeye başlandı. Ankara'da belli ilçelerde nüfus yoğunluğu artarken, yeni sistem emlak piyasasına da hareket getiriyor.

ADRESE GÖRE LİSEYE YERLEŞTİRME EMLAK FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Milliyetemlak.com'dan yapılan açıklamaya göre, iyi okulların bulunduğu semtler yüksek talep görürken, bu ilçelerde konut fiyatlarındaki yükselişin gelecek yıl daha da artması bekleniyor.

Milliyetemlak.com verilerine göre, gayrimenkul fiyatlarının yükseldiği Ankara'nın en iyi okullarından bazıları ve bulunduğu ilçeler şöyle:

HANGİ İLÇELERDE GAYRİMENKUL FİYATLARI YÜKSELDİ?

"Ankara Fen Lisesi (Çankaya), Atatürk Anadolu Lisesi (Yenimahalle), Ankara Pursaklar Fen Lisesi (Pursaklar), Gazi Anadolu Lisesi (Yeni Mahalle), Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi (Çankaya), Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi (Keçiören)"

KİRALIK VE SATILIK DAİRE FİYATLARI NE OLDU?

Milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara göre, Ankara'nın önemli ilçelerinden Çankaya'da 2+1 daireler bin 100 TL'ye, asansörlü, eşyası olan 3+1 daireler ise bin 500 TL'ye kiralanıyor. İlçede satılık olarak da balkonlu 2+1 daireler 153 bin TL'ye, yeni yapılmış giriş katta bulunan 3+1 daireler ise 230 bin TL'ye satışa sunuluyor.

Keçiören'de az nüfuslu bir ailenin barınabileceği, ön cephede bulunan, eşyalı 2+1 daireler bin 100 TL'ye kiralanabiliyor. Satılık daire fiyatlarının artış gösterdiği ilçede caddeye yakın konumda bulunan 2+1 dairelere ise 155 bin TL'ye sahip olunabiliyor.

Yenimahalle'de site içerisinde bulunan eşyalı 2+1 daireler için bin TL, merkezi sistemi olan 3+1 daireler için ise bin 550 TL kira bedeli talep ediliyor. İlçede satılık 2+1 daireler 110 bin TL'ye, cadde üzerinde bulunan ve metroya yakın 4+1 daireler ise 475 bin TL'ye alıcı buluyor.

Pursuklar'da 2+1 daireler 500 TL'ye, merkeze yakın olan 3+1 daireler ise 850 TL'ye kiralanabiliyor. İlçede satılık dairelerde de canlanma gözleniyor. Mantolamanın olduğu yüksek girişli 2+1 dairelerin 122 bin TL'ye satıldığı ilçede, site içerisindeki lüks 4+1 daireler de 460 bin TL'den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

 

22-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş