Arama sonuçları

Ahlak ve görgü kuralları zorunlu ders olsun

Ahlak ve görgü kuralları zorunlu ders olsun

Ahlak ve görgü kuralları zorunlu ders olsun. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ilk, orta ve liselerde toplumsal ahlak ve görgü kurallarının zorunlu ders olarak okutulmasını içeren bir kanun teklifi verdi. Teklifinde ahlaki çöküntünün ciddi bir toplumsal sorun olduğunu belirten Özer, “Toplumsal ahlak adaletli bir yaşamın olmazsa olmazıdır” dedi.

AHLAK VE GÖRGÜ KURALLARI ZORUNLU DERS OLSUN

Özer’in “Toplumsal Ahlak ve Görgü Kuralları” dersinin programa konmasını içeren kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadeler yer alıyor:

“En genel anlamıyla ahlak deyince kişisel veya toplumsal, iyi ve kötü davranışlar arasındaki farklar ve dürüst olmanın kalitesi üzerinde uzlaşılan bireyler arası kurallar dizisi akla gelir. Ahlak; bir toplumun doğru, dürüst, adaletli ve demokratik bir anlayışla yaşamasını, ilerlemesini, refah seviyesi yüksek bir toplum haline gelmesini sağlayan temel basamaktır. Ahlakın olmadığı toplumlarda ilkeden, vicdandan, görgüden, nezaketten, onurdan ve haysiyetten söz etmek de mümkün değildir. Tüm bunların yokluğu ise bizimki gibi, devlet yönetimindeki kutuplaştırıcı dille zaten birbirine düşman edilmiş, ‘biz ve onlar’ diye ayrıştırılmış bir toplumun iflası demektir, yıkımıdır, yok olmasıdır.

 

TOPLUM HASTALIKLI HALE GELİR

 

Unutulmamalıdır ki, devlet vatandaşlarını yanlışa değil doğruya, suça değil yasal olana, sahtekarlığa değil dürüstlüğe yöneltmelidir. Devlet vatandaşlarının hakaret etmeyi, suçlamayı, sahteciliği insanın özgül vasıflarıymış gibi kabul görmesine izin vermemelidir. Devlet vatandaşlarını spordan sanata, medyadan yargıya, tarladan fabrikaya her alanda ilkeli, vicdanlı, görgülü, nezaketli, onurlu ve haysiyetli bir yaşama teşvik etmelidir. Aksi takdirde devlet vatandaşlarının yani toplumun ahlaki yapısını hastalıklı hale getirir, o hastalık da dönüp dolaşıp devlete bulaşır. Kısacası sokaktan devlet yönetimine yahut da tam tersi yayılan bir ahlaki çöküntü söz konusu olduğunda, mutlak çözüm gerektirir ve bu her yoldan devletin yararınadır.”

 

10-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş