Arama sonuçları

AİHM öğretmenleri haklı buldu, Türkiye mahkûm oldu

AİHM öğretmenleri haklı buldu, Türkiye mahkûm oldu

AİHM iş bırakan öğretmenleri haklı buldu. Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) davası sonuçlandı. Türkiye 153 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edildi. 

Eğitim Sen'den yapılan açıklamaya göre iş bıraktıkları için cezalandırılan 90 bin öğretmenle ilgili AİHM'deki dava sonuçlandı. Eğitim Sen'in açıklaması şöyle: 

DAVA AİHM'YE TAŞINDI: Sendikamızın aldığı karar üzerine iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere ceza verilmesi üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan İstanbul 7 No’lu Şubemiz, AİHM’de görülen davayı kazandı ve mahkeme devleti verilen disiplin cezaları nedeniyle tazminat ödemeye mahkûm etti.

DİSİPLİN CEZASI VERİLMİŞTİ: 2010 yılında sendikamızın aldığı iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere Avcılar Kaymakamlığı tarafından disiplin cezası verilmişti. Cezaya yaptığımız itirazlar sonuç vermeyince İstanbul 7 No’lu Şubemiz, süreci AİHM’ye taşıdı.

AİHM İÇ HUKUK YOLLARI YOK: Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen cezayla eğitim emekçilerinin sendikal örgütlenme haklarının ihlal edildiği ve bu ihlal karşısında etkili iç hukuk yolları bulunmadığı sonucuna vardı. Mahkeme, “Türkiye-Yıldırımve Diğerleri” kararıyla devlet tarafından ceza verilen öğretmenlere toplam 153 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

ÖĞRETMENLER İHRAÇ EDİLİYOR: Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, son aylarda haksız ve hukuksuz bir şekilde hem kamu emekçilerine hem de Eğitim Sen üyelerine yönelik baskıların olduğunu, birçok Eğitim Sen üyesinin sadece sendikal faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldıklarını ve hatta bir kısmının meslekten ihraç edildiğini hatırlattı. Kırşanlıoğlu, “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki her türlü hukuksuz uygulamanın gelip dayandığı bir nokta var. Bu noktada hukuksuzluğa yol açanlar mutlaka bunun hesabını vermektedirler. Biz bu davada başından beri haklı olduğumuza inanıyorduk.  Sendikacılık suç değildir” dedi. 

ÖDEMELER YAPILDI: Kararın kendilerine ulaştığını ve AİHM kararında belirlenmiş olan tazminat tutarının hesaba yatırıldığını ifade eden Kırşanlıoğlu, toplam 153 bin TL tazminat aldıklarını söyledi.

 

03-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin