Arama sonuçları

Aileler çocuklarını 'azarlayarak' cezalandırıyor

Aileler çocuklarını 'azarlayarak' cezalandırıyor

Aileler çocuklarını 'azarlayarak' cezalandırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016verileri çocuk nüfusu ile ilgili sayısal verilerin yanı sıra ailelerin çocukları için uygun bulduğu "ceza yöntemlerini" de ortaya koyuyor. Verilere göre 2016 yılında 79 milyon 814 bin 871 olan toplam nüfusun içinde çocukların sayısı 22 milyon 891 bin 140. 

EN YAYGIN CEZA YÖNTEMİ NEDİR? 

Aile yapısı araştırmasına göre aileler çocuklarını en fazla azarlayarak cezalandırıyor. Anne babaların çocuklarına verdikleri ceza yüzde 72.6 ile azarlama. Azarlamayı yüzde 48,7 ile internetin yasaklanması ve yüzde 40,8 ile televizyon izlenmesine izin verilmemesi izliyor. 

HARÇLIK VE ARKADAŞLARA YASAK 

Anne ve babaların çocuklarına verdikleri en az ceza ise yüzde 8.9 ile odaya kapatma. Bunu yüzde 14.2 ile harçlığını kesme ve yüzde 14.3 ile arkadaşları ile görüştürmeme cezaları takip ediyor. 

DERSLERİ AKSATINCA CEZA GELİYOR 

Ailelerin çocuklarını cezalandırma gerekçelerinin başında derslerini aksatmak geliyor. Ailelerin yüzde 65.9'u çocuğun eğitimini ihmal etmesi nedeniyle ceza verdiğini söylüyor. Cezalandırılma gerekçeleri arasında yüzde 46 ile çocuğun internette ve bilgisayarda çok fazla oyun oynaması, yüzde 33.3 ile kendi bakımını yapmaması ve odasını toplama gibi görevlerini yerine getirmemesi izliyor. 

KILIK KIYAFET CEZALANDIRMA GEREKÇESİ 

Ceza vermede oranı en düşük nedenler ise sırasıyla yüzde 9.2 ile kılık kıyafet tarzı, yüzde 10 ile ölçüsüz para harcaması ve yüzde 10.5 ile eve geç gelmesi. 

AİLELERİN ŞİKAYETİ EĞİTİM MASRAFLARI

Ailelerin en büyük şikayetini ise eğitim oluşturuyor. Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre ise 2016'da eğitim hizmetleriyle ilgili en fazla sorun eğitim masraflarında yaşandı. Devlet okullarında eğitim masraflarında sorun görenlerin oranı yüzde 37.1 iken, özel okullarda oran yüzde 58.8 oldu. 

Devlet okullarında 2016'da eğitim hizmetleriyle ilgili en az sorun yüzde 7.6 ile kayıt işlemlerinde yaşanırken, özel okullarda yüzde 4.2 ile okulların ısınma, temizlik gibi koşullarında görüldü.

21-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin