Arama sonuçları

Akademide ‘Üstün Başarı Ödülleri’ başlıyor

Akademide ‘Üstün Başarı Ödülleri’ başlıyor

Akademide ‘Üstün Başarı Ödülleri’ başlıyor. YÖK bu yıldan itibaren akademide Üstün Başarı Ödülleri verilmeye başlanacağını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Üstün Başarı Ödülleri uygulaması ile ilgili açıklamaları şöyle:

AKADEMİDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ İLE BİLİMSEL ÇALIŞMALARI TEŞVİK: Saraç, bir süredir özgün, yenilikçi ve üstün nitelikli bilimsel araştırma ve çalışma ile gerçekleştirilen bilimsel etkinlik, desteklenen veya yürütülen bilimsel araştırma-geliştirme projeleriyle ilgili çalışma ve uygulamaları teşvik etmek üzere çalışma yürüttüklerini söyledi.

DOKTORA TEZİ ÖDÜLLERİ: Saraç, doktora tezi ödüllerinde Türkiye'de ilk defa hoca-talebe ilişkisi öne çıkarılarak doktora öğrencisi ve danışmanına birlikte ödül verileceğini belirtti.

İKİ BAŞLIKTA VERİLECEK: YÖK Üstün Başarı Ödülleri ile yükseköğretim stratejileri ile uyumlu olarak, iyi uygulamaların teşvik edilerek özendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirten Saraç, ödüllerin bireysel ve kurumsal olmak üzere iki başlıkta verileceğini açıkladı.

BİREYSEL ÖDÜLLER: Saraç şöyle dedi: "Bireysel ödüller başlığında 'Yılın Doktora Tezi Ödülü' verilecek. Ödül, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında olmak üzere üç doktora tezi için belirlenecek. Bu ödülleri danışman ve tezi yapan öğrenci birlikte paylaşacaklar.

KURUMSAL ÖDÜLLER: 'Kurumsal' başlığındaki ödüller ise 'Topluma Hizmet Ödülü', 'Uluslararası İşbirliği Ödülü', 'Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü' ve 'Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü' olmak üzere 4 kategoride birer adet verilecek. Bu başlıktaki ödüller ile üniversitelerin toplum için öncü rolüne vurgu yapılacak."

KOMİSYON OLUŞTURULACAK: Ödül alacak kişi ve kurumları titizlikle belirleyeceklerini ifade eden Saraç, bu amaçla her bir ödül için özel komisyonlar oluşturacaklarını kaydetti. Başvuruların değerlendirilmesinde bilimsel kriterler ve yenilikçiliğin yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda katkıların da dikkate alınacağını, ödül sayısının toplam 7 ile sınırlandırılmasının ve her alanda sadece bir ödül verilmesinin de YÖK’ün seçici ve seçkinci bakış açısını da yansıttığını belirtti.

KÜLLİYE’DE ÖDÜL TÖRENİ: Saraç, YÖK stün Başarı Ödülleri'nin Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tüm rektörlerin katılımıyla düzenlenecek "Yükseköğretim Akademik Yılı" açılış töreninde verilmesinin planlandığını ifade etti.

Bu arada YÖK Üstün Başarı Ödülleri" ile ilgili usul ve esaslar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

13-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş