Arama sonuçları

Akademide yeni ihraçların önü açıldı

Akademide yeni ihraçların önü açıldı

Akademide yeni ihraçların önü açıldı. YÖK Kanunu’nda değişiklikler öngören yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, vakıf üniversitelerinin ekonomik yapısı ve açıköğretim sistemine ilişkin değişikliklerin yer aldığı teklif, akademisyenlerin cezalandırılmasını kolaylaştırıcı hükümler içeriyor.

AKADEMİDE YENİ İHRAÇLARIN ÖNÜ AÇILDI

Teklifle YÖK Kanunu’ndaki akademisyenlerin uyarı, kınama, aylıktan kesme ve kamu görevinden çıkarma hükümleri yeniden düzenlendi. Buna göre, “Kamu görevinden çıkarma cezasını gerektiren fiiller” bölümünün kapsamı genişletildi. Mevcut kanundaki, “Terör niteliğinde eylemlerde bulunmak veya bu eylemleri desteklemek” maddesi şöyle değişiyor: “Terör örgütlerinin propagandasını yapmak, bu örgütlerle eylem birliği içerisinde olmak veya yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak.”

YENİ BİR KIYIM DÖNEMİ

Komisyon görüşmelerinde CHP milletvekilleri akademik özgürlüklerin kısıtlanmasının önünü açacak teklife tepki gösterdi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, düzenleme ile akademisyenler için yeni bir kıyım döneminin önünün açılacağını belirtti. Çakırözer, “YÖK ve atanmış rektörlerin insafına bırakılan akademisyenlerimiz için bilimsel özerklik tamamen sona erer” dedi.

Çakırözer, AYM’nin, yasanın önceki halinde yer alan, “Teröre destek nedeniyle üniversiteden çıkarma” maddesine ilişkin “Üniversite özerkliği” vurgusu ile aldığı iptal kararları olduğunu anımsattı. Çakırözer, şöyle dedi: “Bu kararlara karşın disiplin cezaları içine yine ‘terör propagandası’ eklenerek kapsam genişletiliyor. Maddeye eklenen ‘terör örgütü propagandası’ kavramı Türkiye’de yargı sistemi içinde düşünce özgürlüğünün yargılanmasında en çok kullanılan unsurdur. Çünkü propaganda kavramı ve değerlendirmesinin çerçevesi çok geniştir.” 

CHP Milletvekilleri Yıldırım Kaya ve Sibel Özdemir de akademik özgürlükleri hedef alan kanun teklifine karşı çıktı.

13-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş