Arama sonuçları

Akademik kadro eksikliği ‘türlü’ yaptırıyor

 Akademik kadro eksikliği ‘türlü’ yaptırıyor

Akademik kadro eksikliği ‘türlü’ yaptırıyor. Akademik kadro eksikliği üniversitelerde alan dışı görevlendirmelere neden oluyor. Kadın doğum uzmanı profesör denizcilik fakültesine, enfeksiyon uzmanı güzel sanatlar fakültesine, mimar da iktisat fakültesine dekan oluyor.

Mersin ve Şırnak üniversitelerindeki görevlendirmeler akademik kadro yetersizliğinin örnekleri arasında yer alıyor.

AKADEMİK KADRO EKSİKLİĞİ ‘TÜRLÜ’ YAPTIRIYOR

Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre Mersin Üniversitesi’nde (MEÜ) Denizcilik Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Faik Gürkan Yazıcı’nın uzmanlığı kadın hastalıkları ve doğum üzerine.

MEÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Taşkıner Ketenci’nin kadrosu Fen-Edebiyat Fakültesi Sistematik Felsefe ve Mantık Anabilim Dalı’nda.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda rektör yardımcısı olan Prof. Dr. Ali Kaya da, Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kayıtlı görünüyor.

Mimarlık Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Ali İsmail Yağcı’nın kadrosu ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı’nda.

HİÇ PROFESÖR YOK

Üniversite rektörlüğünden yetkililer şöyle diyor:

Mimarlık fakültesinde hiç profesör yok. Dekanların profesör olması gerekiyor. Fakültede doçent olan dekan yardımcısının profesör olmasını bekliyoruz. İmza yetkisi olmadığı için ve dekanın profesör olması gerektiği için oraya da vekaleten bir profesör atamak zorunda kaldık. Benzer durum birçok üniversitede var. Bize özgü değil. Mecburiyetten dolayı atama yapıyoruz. Çünkü asaleten atayacak profesör yok. Bekliyoruz ki arkadaşlar alanlarında profesör olsun. İstanbul’dan hoca getiremiyoruz, düşük maaşlara gelmiyorlar.”

AKADEMİSYEN BULMAKTA ZORLANILIYOR


Şırnak Üniversitesi’nde ise enerji sistemleri mühendisliği bölümünde fizik, biyoloji ve kimya gibi alanlardan bilim insanlarına kadro verilmesi tepkilere neden oldu. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, “Ne yazık ki, Türkiye’de birçok yeni alanda nitelikli akademisyen bulmakta üniversiteler zorlanıyor” dedi. 

 

18-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş