Arama sonuçları

Akademik teşvik yönetmeliği yargıya gidiyor

 Akademik teşvik yönetmeliği yargıya gidiyor

Akademik teşvik yönetmeliği yargıya gidiyor. Geçtiğimiz 17 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için eğitimciler yargıya gidiyor.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yönetmelikte yapılan değişikliğin üniversitelerin ayağına pranga bağlanmasından başka bir şey olmadığını kaydetti. Geylan, bu yönetmeliğin “eskisini mumla aratır” durumda olduğunu söyledi.

AKADEMİK TEŞVİK YÖNETMELİĞİ YARGIYA GİDİYOR

Geylan, bu yönetmeliğin iptali için üniversiteler ve YÖK platformlarında gerekli girişimlerin yapılacağını belirtirken, iptali için de yargıya gideceklerini belirtti. Geylan şöyle dedi:  “Üniversite çalışanı akademisyenlerimizin çalışmalarını değerlendirmek üzere 17 Ocak 2020 yılında çıkarılan yönetmelik ile Türk üniversite sistemi ciddi zarar almıştır. Bu sürecin başlangıcında 2015 yılında çıkarılan ve kısmi eksiklikleri bulunan yönetmelik ile akademik çalışmaların değerlendirilerek, marifetin iltifata tabi olduğu anlayışı ile akademisyenlerimiz çalışmalarına destek olması bakımından teşvik almakta idi.

Fakat ya akademinin dışında olan ve sürece sadece ilave ödenek olarak bakan kişiler ya da akademik çalışma yapamayanlar husumet içine girdi. Kimse teşvik almasın diye ve akademinin önünü kesmek istediler. Yönetmelik bu sürecin eseri.

21-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş