Arama sonuçları

Akademik yıl açılışı 4. kez Külliye’de yapılacak

Akademik yıl açılışı 4. kez  Külliye’de yapılacak

Akademik yıl açılışı 4. kez  Külliye’de yapılacak. Yükseköğretim kurumları için 2019-2020 akademik yıl açılışı 4’ncü kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde olacak. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

İlk kez 2016-2017 akademik yıl açılışı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ile yapılmıştı.

AKADEMİK YIL AÇILIŞI 4. KEZ KÜLLİYE'DE YAPILACAK

Açılışa 181 yükseköğretim kurumu rektör ve müdürü ile 2 bin akademisyen katılmıştı.  Erdoğan konuşmasında açılış töreninin bir ilk olduğunu, her yıl devam ederek geleneksel bir hale geleceğine inandığını söylemişti. İşte bu gelenek bu yıl da sürecek. Akademik yıl açılışı dördüncü kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak.

ÜNİVERSİTELER VE AKADEMİSYENLER KATILACAK

Bu kez açılışa 129'u devlet üniversitesi, 73'ü vakıf üniversitesi olmak üzere 202 üniversite rektörü ile 5 vakıf meslek yüksekokulu müdürü katılacak.

 

İLK AÇILIŞTA REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ 'DEĞİŞTİRİLSİN' DEMİŞTİ

 

Erdoğan ilk akademik yıl toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini eleştirmiş ve değiştirilmesi gerektiğini söylemişti. Bu konuşmadan 11 gün sonra, 29 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılmıştı. Resmi Gazetede yayınlanan yeni düzenlemeyle sadece devlet değil, vakıf üniversitelerinin de atamaları Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaya başlamıştı. Aynı açılışta Erdoğan, lokomatif üniversiteler olarak tanımlanan pilot üniversitelerin listesini de açıklamıştı.

Geçen yıl yapılan törende de Erdoğan, üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının "ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceğini" ifade etmiş ve ÖSYM’de bununla ilgili harekete geçmişti.

11-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş