Arama sonuçları

Akademisyen milletvekiline 'çifte maaş' tasarıdan çıktı

Akademisyen milletvekiline 'çifte maaş' tasarıdan çıktı

Akademisyen milletvekiline 'çifte maaş' tasarıdan çıktı. Aladağ'da 11 çocuk ile bir eğitmene mezar olan yurt yangını sırasında Meclis'te kabul edilen akademisyen milletvekillerine "çifte maaş" kıyağından vazgeçildi. Büyük tepki çeken bu madde TBMM Genel Kurulu'nda tekrar görüşüldü ve 4 partinin verdiği ortak önerge ile tasarıdan çıkarıldı.

AKADEMİSYEN MİLLETVEKİLİNE ÇİFTE MAAŞ NEYDİ?

Daha önce öğretim üyesi olarak çalışan veya kendi isteğiyle ayrılan bakan ve milletvekillerinin, kadro şartı aranmaksızın ayrıldıkları yükseköğretim kurumlarına; uygun kadro olması halinde bir başka yükseköğretim kurumuna atamalarının yapılmasına ilişkin tasarının 37. maddesi yeniden görüşüldü. Madde, 4 partinin verdiği ortak önergeyle tasarıdan çıkarıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nda en büyük tepkiyi çeken düzenleme akademisyen kökenli milletvekillerine yönelik "çifte maaş" ile ilgili kabul edilen madde olmuştu.  Bu madde Adana’nın Aladağ ilçesinde 11 öğrenci ve bir eğitmenin can verdiği yangın sırasında odaklanıldığı saatlerde AKP’li vekillerin oylarıyla kabul edilmişti.

Madde  akademisyen kökenli milletvekilleri ve bakanlara, bu görevlerinden ayrıldıktan sonra üniversiteye dönüş olanağı ve emekli aylığıyla birlikte çift maaş alma hakkı getiriyordu.

KARŞI ÇIKAN MİLLETVEKİLLERİ OLDU

Bu "kıyak" düzenlemeye karşı çıkan akademisyen kökenli milletvekilleri de oldu. Bunrlardan biri de CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı oldu. Atıcı, bu ayrıcalığı kabul etmeyeceğini belirterek şu açıklamayı yapmıştı: "Tam da Adana’da yavrularımızın yandığı bir gece milletvekillerimiz, AKP oylarıyla kendilerine ayrıcalık yaptılar. Daha öncesinde mekik diplomasisi yaptım, bütün grupları dolaştım; ‘Gelin bu ayıptan hepimiz kurtulalım’ dedik, olmadı. Bas bas bağırdık, ‘Milletin yüzüne nasıl bakacaksınız?’ dedik. Geçen dönem de aynı düzenleme gelmişti, bizim uyarılarımızdan sonra, ‘Seçime giderken başımız yanar’ diyerek, aynı bu ifadeyle vazgeçtiler. Gece ise tıkır tıkır geçirdiler.”

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da, “Milletvekilleri, akademisyen milletvekillerine çift maaş düzenlemesini bu Meclis’ten geçirirken bu çocuklar can veriyordu" açıklamasını yapmıştı.

 

02-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş