Arama sonuçları

Akademisyene: 'Rektörünü sen seçemezsin' dendi

Akademisyene: 'Rektörünü sen seçemezsin' dendi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, rektör atamasını düzenleyen son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerdeki öğretim üyelerinin iradelerinin yok sayıldığını söyledi. 

Karabıyık, dün çıkarılan KHK ile rektör atamasını düzenleyen kanunun, "Devlet üniversitelerinde rektör, Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır" şeklinde değiştirildiğini hatırlattı. 

Hükümetin OHAL dönemini fırsata çevirmeye çalıştığını dile getiren Karabıyık, şöyle devam etti: "Her şey bir kişinin iki dudağı arasındaki kararlara bırakılıyor. Tek adam rejimine adım adım sürükleme eğilimleri olarak oldu bittiye getiriliyor. Bu, OHAL sürecini kötüye kullanmaktan başka bir şey değildir. OHAL süreci FETÖ yapılanması ve 15 Temmuz süreci sonrasındaki ayrıştırma operasyonu mudur? Normalleşmeye gidilmesi gereken süreç midir? Yoksa AKP'nin ideolojilerini fırsat bulmuşken hayata geçirme projesi midir?"

MECLİS'TE GEÇMEMİŞTİ 

TBMM'ye getirilen düzenlemenin büyük bir tepkiyle karşılandığını hatırlatan Lale Karabıyık, şunları söyledi: "Böyle bir karar Mecliste alınmıyor, Meclise getirildiğinde büyük tepkiler alıyor. Sonra 'boş verin' deniyor, 'elimizde KHK kolaylığı var nasıl olsa, biz kendi kendimize hallederiz' deniyor ve KHK kapsamına sokuluyor. 'Aradan o da çıksın' diye. Meclis zaten yok sayılıyor, demokrasi yok sayılıyor, üniversitelerdeki öğretim üyelerinin iradeleri yok sayılıyor. Eğitim sisteminden böyle mi yüksek hedef bekleyeceksiniz? Böyle mi en başarılı üniversiteler arasında yerinizi alacaksınız? Soruyorum, neden demokratik süreçler sizi korkutuyor? Neden halkın iradesi, öğretim üyelerinin iradesi sizi korkutuyor? Hani çağdaş, demokratik üniversite?"

YÜKSEKÖĞRETİME DARBE VURULDU

Düzenlemeyle yükseköğretime darbe vurulduğunu belirten Karabıyık, şöyle devam etti. "Özgür düşünme yok, ifade özgürlüğü yok. Yetmedi, 'Rektörünü de sen seçmeyeceksin' denildi. Bütün seçimi ve kontrolü tek kişiye bağlı, özgürlüğün değil, korkunun egemen olduğu bir eğitim sistemi. Bir akademisyen olarak da büyük üzüntü duyuyorum ve bu kararın yükseköğretim sistemi üzerine getirilmiş bir darbe olduğunu düşünüyorum."

 

30-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş