Arama sonuçları

Akademisyenlerden ‘rektör’ tepkisi

Akademisyenlerden ‘rektör’ tepkisi

Akademisyenlerden ‘rektör’ tepkisi. 2015 yılında İstanbul 1’inci Bölge’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Öğrencilerden sonra akademisyenler de sosyal medya üzerinden rektör atamasına tepki gösteriyor.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi'ne ilk kez kurum dışından bir rektör atandığını belirten öğretim üyeleri, şöyle diyor: "Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz."

AKADEMİSYENLERDEN ‘REKTÖR’ TEPKİSİ

Öğretim üyeleri Twitter'dan #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz etiketi ile açıklama yaptı. Birgün’ün haberine göre akademisyenler açıklamada, üniversite senatosunun 2012 yılında kabul ettiği ilkeleri şu şekilde sıraladı:

►Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

►Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

►Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

ÖĞRENCİLER DE 'KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ' DEDİ

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına tepki göstermişti. Öğrenciler Boğaziçi Üniveristesi’ne Bulu'nun rektör olarak atanmasına  #KayyumRektörİstemiyoruz etiketiyle paylaşın binlerce tepki mesajından bazıları şöyle:

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ATADI

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar, 1 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

 

03-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş