Arama sonuçları

Akran zorbalığı için önleyici projede birleştiler

Akran zorbalığı için önleyici projede birleştiler

Akran zorbalığı için önleyici projede birleştiler. Akran zorbalığına karşı üniversite, kaymakamlık, rehberlik ve milli eğitim birleşti. Akran zorbalığına karşı önleyici müdahale programı ViSC Sınıf Projesi, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Bayraklı Kaymakamlığı, Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bayraklı Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliği ile uygulandı. 

AKRAN ZORBALIĞI İÇİN ÖNLEYİCİ PROJEDE BİRLEŞTİLER 

Yapılan araştırmalar, okul yıllarında akran zorbalığında bulunan çocukların ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde saldırgan, kanuna aykırı ve suça yönelik davranışlar gösterdiği, birçok suçtan sabıkalı olduğu ve yüksek oranda alkol kullandıklarını gösteriyor. 

Zorbalığa uğrayan çocukların ise depresyon, kaygı ve intihar eğilimlerinin daha yüksek, benlik saygılarının ise daha düşük olduğu da araştırmalardan çıkan sonuçlar arasında yer alıyor. 

VİCS SINIF PROJESİ NEDİR?

Çocukların sosyal ve iletişim becerilerini geliştirerek, okullardaki saldırgan davranışları ve akran zorbalığını engellemek amacıyla 2008 yılında Avusturya’da geliştirilen ve Türkiye’de uygulanan ilk kanıta dayalı önleyici müdahale programı olan ViSC Sınıf Projesi, Bayraklı’da600’den fazla ortaokul öğrencisinin katılımı ile gerçekleşti. 

AKRAN ZORBALIĞI İÇİN MÜDAHALE ŞART

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Aysun Doğan ve proje koordinatörü Psikolog Eda Keser, öğrenciler arasındaki sosyal ve iletişim becerilerinin geliştiğini, öğrencilerin artık duygularını daha doğru ifade edebildiğini, empati geliştirdiğini ve arkadaşlık ilişkilerinin iyileştiğini gözlemlediklerini belirtti. Doğan ve Keser, saç çekmekten küfür etmeye, arkadaş grubundan dışlamaktan onur kırıcı davranışlara, kişiden habersiz onun ismini ve fotoğraflarını kullanarak uygunsuz web sayfası hazırlamaya kadar uzanan akran zorbalığının kesinlikle küçük yaşlarda müdahale edilmesi gereken bir durum olduğunu söyledi.  

AKRAN ZORBALIĞI İÇİN AİLELERE UYARILAR

Araştırmacıların ailelere uyarıları ise şöyle:  

Akran zorbalığı, bireysel özelliklerinden kaynaklanan tek yönlü bir problem olmaktan çok aile, okul atmosferi, öğretmen tutumu, arkadaş ilişkileri ve içinde yaşanılan kültürün de rol oynadığı çok boyutlu bir problem. Araştırmalar gösteriyor ki; ilgi, sevgi ve sıcaklıktan yoksun bir aile ortamı ergenlerin zorbalık davranışları göstermesinde tetikleyici oluyor. Evde şiddete maruz kalan ve şahit olan, saldırgan davranışları hoş görülen çocuklar daha fazla akran zorbalığında bulunuyor. Medya araçlarının kullanımı da mutlaka ailelerin bilgisi dahilinde belirli süreler içinde olması gerek. 

25-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş