Arama sonuçları

Akran zorbalığı nasıl önlenir?

Akran zorbalığı nasıl önlenir?

Akran zorbalığı nasıl önlenir? Çocuklar arasında yaşanan akran zorbalığı, maruz kalan çocukta ağır travmalara yol açabiliyor. İçe kapanma ve özgüven kaybı yaşayan çocuğun akademik başarısında gerileme yaşanabiliyor. 

Arkadaşları tarafından dışlanan, dövülen ya da lakaplar takılan çocuk bu durumu “ispiyoncu” damgası da yememek için saklıyor. Uzmanlara göre, akran zorbalığında aile, öğretmenler ve okul birlikte hareket etmeli ve zor durumdaki çocuğa yardım eli uzatılmalı.

 

AKRAN ZORBALIĞI NASIL ÖNLENİR?

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Gökçe Cömert, okullarda çok sık rastlanan akran zorbalığı konusunda ailelere uyarılarda bulundu.

ÇOCUĞUN SİNYALLERİ DOĞRU OKUNMALI 

Akranları tarafından dışlanan, dövülen ya da lakaplar takılan çocuk, içine kapanmaya başlıyor ve dışlandığı için de kendisiyle ilgili olumsuz bir kendilik algısı oluşuyor. Çocuklar, kendileriyle ilgili becerilerini fark ettikleri, kendiliklerini oluşturdukları bir yaş döneminde, dışarıdan böyle bir dışlanma ve tepki aldıklarında ne oluyor?

 

ÇOCUKLARDA BAŞARISIZLIK DUYGUSU YARATIYOR

 

Olumsuz bir şekilde 'Ben zaten başarısızım, ben zaten beceriksizim' diyerek içine kapanma başlıyor. Özgüven yeterlilikleri de düşmeye başlıyor. Sonra okulda akademik sorunlar yaşanabilir, akademik başarıda düşme yaşanabilir. Mutsuzluk, içe kapanma olabilir. Normalde keyif aldığı aktiviteleri yapmakla ilgili sıkıntıları olabilir. Aile ortamında çok fazla öfkelenebilir ve çatışmalar yaşayabilir. Aile, böyle durumlarda biraz daha gözlem yapmalı, çocuğun sinyallerini anlamalı, alarm durumuna geçmeli ve çocukla mutlaka iletişim kurmalı. Çocuk köşeye sıkışmış gibi hisseder

ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ ÇARESİZ HİSSEDER 

 

Akran zorbalığına maruz kalan çocuk kendini çok çaresiz hisseder. Eğer yaşadıkları bu durumu ailelerine söylerlerse tehdit edilme ihtimalleri var, Ya da ana kuzusu gibi lakaplar takılma ihtimali var. Akran zorbalığına uğrayan çocuklar kendileri başa çıkmakta çok zorluk yaşıyorlar. 

 

HER ÇOCUK ZORBALIKLA KARŞILAŞABİLİR

 

Bütün çocukların akran zorbalığına maruz kalma ihtimali bulunmakta. Akran zorbalığının çocuğun kendi kişiliğiyle ya da herhangi bir davranışıyla ilgisi yok.  Bu sorun bireysel olarak çözebileceğimiz bir mesele değil .  Böyle bir durum yaşandığında okul yönetimi, öğretmen ve ailenin birlikte konuyu çözümlüyor olması lazım

 

KENDİNİ İFADE ETME BECERİSİ KAZANDIRILMALI 

 

Akran zorbalığına maruz kalan çocuğun dışarıdan psikolojik bir destek alması anlamlı olur. Çocuğun İletişim becerileri ve özgüvenini arttırmak için sosyalleşebileceği ortamlara, aktivitelere yönlendirmek anlamlıdır. Toplum olarak en büyük eksikliklerimizden bir tanesi,  duygularımızı ifade etmekteki beceri eksikliğimiz.  Genellikle karşı tarafın anlamasını bekliyoruz. Bu aslında  çocukluk  döneminde kazandırılması gereken bir beceri.  Bu arada (’sana vurana sen de vur) demek son derece yanlış. Bu durumda çocuğun özgüvenini zedelemiş ve (’ Sen bir şey yapamadın) demiş oluruz. Çözüm hep birlikte hareket ediyor  ve bunun çok ciddi bir konu olduğunun farkında olmak.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

30-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş