Arama sonuçları

Akran zorbalığına karşı pilot uygulama

Akran zorbalığına karşı pilot uygulama

"Akran zorbalığına" karşı pilot uygulama. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Bilkent Üniversitesinin desteğiyle Prof. Dr. Şule Alan öncülüğünde gerçekleştirilen pilot uygulamalarla ortaokul öğrencileri arasındaki "akran zorbalığı"nın en aza indirgenmesi amaçlanıyor. 

Floransa'daki Avrupa Üniversitesi Enstitüsünde (European University Institute) tam zamanlı, Bilkent Üniversitesinde ise yarı zamanlı öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Alan ve ekibi, İstanbul, Ankara ve Sakarya'da başlattıkları pilot uygulamalarla ortaokullardaki akran zorbalığı konusunu ele alıyor. 

Akranların okul içerisinde, bahçesinde veya değişik yerlerinde birbirine yaptığı zorbalıkların sadece fiziksel olmadığını, aynı zamanda psikolojik yönlerinin de bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Alan, "Bu sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada olan bir problem" dedi.

"ZORBALIĞA ÇÖZÜM ARIYORUZ"

Pilot uygulamalarla soruna çözüm aradıklarına değinen Alan, "Burada yapmaya çalıştığımız, akran zorbalığı problemini eğitsel olarak çözmenin yollarını sahada öğrendiğimiz bilgilerle yönlendirmeye çalışıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Çalışmanın sonra ermesinin ardından bir yol haritası çıkaracaklarını aktaran Prof. Dr. Alan, sonuçlara göre konuyla ilgili test imkanlarının olduğunu kaydetti. 

Alan, sonuçları test ettikten sonra etkili olan çözümün genel politika yapılmaya çalışacağına işaret ederek, "Karar yapıcılara, politikacılara, bakanlara, bakan yardımcılarına sunacağımız bu. Amacımız bu, yani politikayı yönlendirmek." ifadelerini kullandı. 

Çalışmanın İstanbul, Ankara ve Sakarya'da pilot olarak uygulandığını dile getiren Alan, doktora ve lisans öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 50 kişilik ekiplerin tüm sahaya yayıldığını belirtti. 

"AMAÇ ÖĞRENİM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK"

Çalışmalarda birçok üniversiteyi işin içine koyarak ilerlediklerini aktaran Alan, ilk hedeflerinin akran zorbalığını anlamak olduğunu belirtti. 

Alan, "Bu çalışma sadece akran zorbalığını ölçme çalışması değil. Onu da yapıyoruz ama müdahale sistemi geliştirme çalışması. Ne yapacağız? Yok edemeyeceğiz büyük ihtimal ama aza indirmek amacımız. Ana amaç, insan kaynağı kalitesini yükseltmek" dedi. Alkan, çalışmanın sonuçları doğrultusunda okul iklimine olumlu bir katkı sağlamayı ve insan kaynağı ile öğretim kalitesinin artmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Alan, çalışmanın ilk sonuçlarının haziran ayında alınacağını ve bu verilerin tüm ülkeye yayılarak önümüzdeki yılın eğitim politikasını şekillendireceğini sözlerine ekledi.

09-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş