Arama sonuçları

Alan değişikliğini onlar da istiyor

Alan değişikliğini onlar da istiyor

Alan değişikliğini onlar da istiyor. Bugünlerde öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) alan değişikliği ile ilgili karar almasını bekliyor. Diplomama alanına geri dönmek isteyen öğretmenler, diplomaya dayalı alan değişikliğinin 3 yılı aşkın süredir yapılmamasını eleştiriyor. Üstelik de öğretmenler norm kadro fazlası açığının tüm diploma alanlarını kapsayacak şekilde yapıldığında çözüleceğini söylüyor. Alan değişikliği talebinde bulunanlardan biri de MEB’in açtığı 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim programını bitiren öğretmenler. 

NEDİR BU ALAN DEĞİŞİKLİĞİ?

Öğretmenler geçtiğimiz 25 Kasım'da norm kadroların güncellenmesiyle birlikte binlerce öğretmenin norm kadro fazlası durumuna düştüğünü söyleyerek, uzun süredir tüm branşları kapsayacak şekilde alan değişikliği yapılmasını istiyor. 

Hem norm kadro fazlası olan hem de devlette memur olarak çalışan öğretmenler "Kamuda tasarruf ve norm kadro fazlası çözümü için" yönetmeliğe bağlı olarak alan değişikliğinin şart olduğunu dile getiriyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı’na seslerini duyurmaya çalışan öğretmenler arasında bir grup da özel eğitim öğretmenleri. 

Onlar da Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından açılan 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği eğitim programını tamamladıklarını söyleyerek, sıkıntılarını şöyle anlatıyor: 

“Bu eğitim programını başarı ile bitirdik. Hizmet puanı üstünlüğüne göre 8 Aralık 2014 tarihinde alan değişikliği yapıldı. Birçok ilde bazı okulların özel eğitim norm ihtiyaçlarını eksik göstermelerinden dolayı yeterli sayıda norm açılmadı ve alan değiştiremedik. Ayrıca 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği eğitim programının 4. kademesini alan değişikliğinden sonra bitiren öğretmen arkadaşlarımız alan değişikliği haklarından yararlanamadılar.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE BİZİ UNUTMASINLAR

Alan değişikliği olacağı yönünde haberler duyuyoruz. Hem özel eğitim alanındaki ihtiyacın karşılanması hem de bizlerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Özel eğitim ihtiyacı şu anda 16 bin civarında sayı sürekli artıyor. Bakanlık bu alandaki öğretmen ihtiyacını 80 saatlik sertifikaya sahip norm fazlası öğretmenler ile gidermeye çalışıyor. 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği eğitim programını başarı ile bitirmemize rağmen   alan değiştiremedik. Bu konudaki mağduriyetlerimizin giderilmesi için olası bir alan değişikliğinde bizlere de alan değişikliği hakkının tanınmasını istiyoruz.”

25-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin