Arama sonuçları

ALES: Kadınlar, erkeklere fark atıyor

ALES: Kadınlar, erkeklere fark atıyor

ALES: Kadınlar, erkeklere fark atıyor. ÖSYM, bu yıl ikinci kez yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarıyla ilgili değerlendirme raporu yayımladı. Rapora göre sınavda kadınlar, erkek adaylara göre daha başarılı.

ALES, Sonuçları yükseköğretim kurumlarının; öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte ve yurtdışına eğitime gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. ALES sözel testinde ortalama yaklaşık 29 puan olurken, bu oran sayısal testte 19.

ALES: KADINLAR, ERKEKLERE FARK ATIYOR

Hürriyet’den Önder Öndeş’in haberine göre sınava giren adayların 119 bininin sınavı geçerli sayıldı. ALES, yılda 3 kez yapılıyor. Sınavda 50’şer sayısal ve sözel sorularının bulunduğu iki test yer alıyor. Adaylara 150 dakika süre veriliyor. 2018 ALES/2’de sayısal testinin ortalaması 19.07 ve sözelinki ise 28.8. Sayısal test adayları daha çok zorladı.

70 ÜZERİ PUAN ŞARTI ARANIYOR

Öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda 70 ve üzeri puan alma şartı aranıyor. Bu puan baraj olarak kabul ediliyor. Buna göre en başarılı grup sayısal puan türü olurken, onu eşit ağırlık takip etti. Sayısal puan türünde 70 ve üzeri puan alanların yüzde 49’u erkek ve yüzde 51’i ise kadın. Eşit ağırlık ve sözel puan türlerinde ise en az 70 puan alan kadın adayların oranları sırasıyla yüzde 55.63 ve yüzde 58.87

25-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş