Arama sonuçları

Alman Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Alman Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Alman Lisesi nasıl öğrenci alacak? Özel Alman Lisesi 1868 yılında “Alman ve İsviçre Okulu” olarak kuruldu. 150  yıllık tarihe sahip lise matematik ve fen ağırlıklı eğitim veriyor. Lisede 631 öğrenci öğrenim görüyor. 

İşte Özel Alman Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

ÖZEL ALMAN LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Alman Lisesi ayrı bir sınav yapmayacak. Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Bu sınavdan Merkezi Sınav Puanı (MSP) hesaplanacak.  LGS, Türkçe, Matematik, Fen,  TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.

LİSE OKUL NOTLARINI DİKKATE ALACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. LGS puanıyla alacak. LGS puanı hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre yapılıyor.  Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

LİSENİN TABAN PUANI NEDİR?

2018-2019 taban puanı 500 tam puan üzerinden 1. ön kayıt için 440 olarak açıklandı.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da online okula önce önkayıt, sonra da kayıt hakkı kazandıktan sonra kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

ÖZEL BİR DİPLOMASI VAR MI?

Evet var. Lise öğrencilerine Almanya, Avusturya ve İsviçre olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sınavsız üniversiteye giriş hakkı tanıyan Abitur Diploması veriyor. Abitur Diploması öğrencilere ABD’deki üniversitelerde de ayrıcalıklar sağladığı gibi, uluslararası bir diploma olması sebebiyle dünyanın başka ülkelerinde de geçerli bir diploma olarak kabul ediliyor. Abitur diplomasında Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji derslerinin notları etkili oluyor. Abitur sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.  Alman Lisesi Abitur sınavına girmeyen öğrenciye B2 ve C1 düzeyinde Almanca dil bilgisini belgeleyen Alman Dil Diploması (DSD) alma hakkı veriyor. Lise 2001 yılından bu yana Abitur diploması alan ve üniversite eğitimini Almanya’da sürdüren  mezunlarına burs veriyor.

EĞİTİMİN KALİTESİ NASIL?

2009 ve 2016 yıllarında Almanya Federal Eyalet Teftişi Özel Alman Lisesi'ne ülke dışındaki en kaliteli okul olarak “ExzellenteDeutscheAuslandsschule” kalite ünvanını verdi.

EĞİTİM KAÇ YIL SÜRÜYOR?

Alman Lisesi’nde eğitim hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıl sürüyor. Eğitim dili Almanca.

KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN AYRI BİR KOTA VAR MI?

Daha çok erkek öğrenciler tercih ettiği için 2014 yılında okul ilk kez kız öğrenciler için 50 kişilik özel bir kontenjan ayırdı. Ancak bir yıl sonra bu uygulamadan vazgeçildi.  Özel Alman Lisesi kız ve erkek öğrenci olarak kontenjanı ayırmayıp, belirlediği kontenjanına göre öğrenci alıyor.

DERS DIŞI ETKİNLİKLERİ NEDİR?

Öğrencilerin kendilerini ders dışında da geliştirmelerini sağlamak için okulda satranç kulübünden, dans kulüplerine, MUN kulübünden, DI kulübüne, gezi kulübünden, meslek tanıtımına, doğal afetlere hazırlıktan robotik kulübüne kadar değişik 40 kulüp bulunuyor.

 

OKULDA YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Lisede 50 Alman, 37 Türk öğretmen görev yapıyor.  

ALMAN LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Alman Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı geçen yıl olduğu gibi 130 olarak açıklandı.

YATILI EĞİTİM VAR MI?

Hayır, yatılı eğitim yok.

OKULUN ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Özel Alman Lisesi'nin 2018-2019 yılı öğrenim ücreti

Peşin: 49.300 TL

10 taksit: 52.950 TL.

08-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş