Arama sonuçları

Almanya'da burslu master ve doktora daha kolay

Almanya'da burslu master ve doktora daha kolay

114'ü özel 392 yükseköğretim kurumunun bulunduğu ve 17 binin üzerinde programda eğitim veren Alman üniversitelerinde master ve doktora eğitimi için burs bulmak mümkün. Lisans eğitim ücretleri ortalama yıllık 300­1000 Euro arasında olduğu için burslar da zaten lisans için değil master ve doktor programları için veriliyor.

Almanya’da normal üniversiteler kadar uygulamalı üniversitelerin master programları da artık Türk öğreciler tarafından tercih ediliyor. Bu uygulamalı üniversitelerin en büyük avantajı, öğrencileri sektöre hazırlamaları.

Almanya'da nasıl eğitim alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Koordinatörü Olcay Erten yanıtları:

İNGİLİZCE PROGRAM BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet. Alman üniversitelerinde lisans programlarında olduğu gibi yüksek lisans ve master programlarında da İngilizce eğitim alma şansınız var.

İNGİLİZCE OKUMAK İÇİN SINAVA GİRMEM GEREKİYOR MU?

Almanya'da lisansüstü eğitim için İngilizce programlar çok tercih ediliyor. Bu programlara başvurmak istiyorsanız da IELTS, TOEFL gibi sınavların sonuçlarını göstermeniz istenir. Eğer Türkiye’de eğitim dili yüzde 100 İngilizce olan programdan mezunsanız da bunu okuldan alınan resmi bir belgeyle ispatlarsanız bu sınavlara girmezsiniz.

HAZIRLIK PROGRAMI VAR MI?

Alman üniversitelerinde lisansüstü eğitim için İngilizce hazırlık programları bulunmuyor.

LİSANS NOT ORTALAMASI ÖNEMLİ Mİ?

Özellikle mühendislik, işletme ve sosyal bilimler, enerji, çevre gibi en fazla tercih edilen master programlarına başvurmak ve burs almak istiyorsanız lisans not ortalamanızın çok iyi olması gerekiyor.

MEZUNİYET NOTUM 2, BURS BULABİLİR MİYİM?

Not ortalaması 4 üzerinden 2.0 ve 2.3’e kadar olanların devlet üniversitelerinde sadece harç ücreti ödeyerek okuyabilecekleri programlara kabul edilmeleri düşük bir olasılık. Almanya’da iyi bir üniversitede İngilizce eğitim dilinde bir master programına başvuru yaptığınızda şansınızın olabilmesi için not ortalamanızın 3’ ün üzerinde olması şarttır. Not ortalamanız ne kadar yüksek ise o kadar iyidir.

BURS NASIL BULABİLİRİM?

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) bursları en bilinen kurum. Özellikle yüksek lisans yapacak öğrencilere Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile ortak ayda 750 Euro ve yol masraflarını karşılayan burslar veriyor. Diğer burs olanakları için Federal Almanya Eğitim ve Bilim Bakanlığı. Bunun için de www.stipendienlotse.de. sayfasını inceleyebilirsiniz.

MÜHENDİSLİK OKUDUM, İŞžLETMEDE MASTER YAPABİLİR MİYİM?

Öğrencilerin mezun oldukları lisans programlarına uygun eğitim veren programlara başvurmaları istenir. Mühendislik lisans eğitimi alan biri işletme masteri yapmak istiyorsa seçenekleri sınırlı ve kabul şartları zorlayıcı olabilir. Örneğin minimum 30­60 kredi arasında işletme, ekonomi, istatistik gibi dersleri almış olmanız beklenir veya 2­5 yıl gibi bir meslek tecrübesine sahip olmanız aranır.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş