Arama sonuçları

ALÜGS tercih dönemi başladı

ALÜGS tercih dönemi başladı

OHAL kapsamında kapatılan askeri liselerden 2016 yılında mezun olan öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmeleri için ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez yapılan Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı (ALÜGS) sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme  tercih işlemleri bugün başladı. Tercihler, ÖSYM'nin resmi sitesi http://www.osym.gov.tr adresinden elektronik ortamda 2016-ALÜGS Kılavuzu’nda yer alan yükseköğretim programlarından yapılacak. Tercih işlemleri, 20 Eylül saat 23.59’da sona erecek. 

24 TERCİH YAPILACAK
ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre adaylar, en çok 24 tercih yapabilecek. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değil. Tercih işlemlerini tamamlayan adayların, tercih listesinin çıktısını almalı ve saklaması gerekiyor. Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "tercih süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacak. Tercihlerde değişiklik yapılabiliyor ancak tercih iptali yapılamıyor.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Yerleştirme işlemi, adayların ALÜGS puanları, tercihleri ve YÖK tarafından belirlenen yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak. Programın koşullarını karşılamadığı için yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrencilerin durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara kontenjan harici yerleştirilebilecek.

EK YERLEŞTİRME YOK
Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılmayacak. Sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların kayıt hakları 2016-2017 öğretim yılı için geçerli olacak. Bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracak.

Askeri lise mezunları ve Bando Lisesi mezunları hangi programları tercih edebilecek? 

 

09-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin