Arama sonuçları

Amerikan Robert Lisesi: LGS taban puanı, kontenjanı nedir?

Amerikan Robert Lisesi: LGS taban puanı, kontenjanı nedir?

Amerikan Robert Lisesi: LGS taban puanı, kontenjanı nedir? Yabancı özel liseler arasında en yüksek puanla öğrenci alan okul Amerikan Robert Lisesi. Robert Kolej’e nasıl girilir? Amerikan Robert Lisesi puanı nedir?

Kuruluşu 1863 yılına dayanan Türkiye’nin en köklü liselerinden Amerikan Robert Lisesi, yabancı özel lise statüsünde. . Robert Lisesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışındaki en eski ABD eğitim kurumu özelliğini taşıyor.

Robert Kolej olarak da tanımlanan lise İngilizce eğitim veriyor. Tüm öğrenciler hazırlık okumak zorunda. İkinci yabancı dil olarak Fransızca ve Almanca dilleri de bulunuyor.

AMERİKAN ROBERT LİSESİ: LGS PUANI, KONTENJANI NEDİR?

Amerikan Robert Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alıyor. Bakanlık LGS puanlarını açıkladıktan sonra tüm diğer yabancı ve Türk özel liseler gibi Robert Kolej de taban puanını duyuruyor. Eskiden kız ve erkek öğrenci için ayrı puan açıklanırdı. Ancak son yıllarda bu uygulamadan vazgeçildi. Tüm öğrenciler açıklanan puana göre başvuru yapıyor.

2019-2020 öğretim yılı 1. ön kayıt dönemi puanını hem kız hem erkek öğrenciler için 490 olarak açıklamıştı. İkinci kayıt dönemi için puanını ise 1 puan düşürdü ve 489 yaptı. İkinci kayıt döneminde de kontenjanını doldurdu.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında kayıtlar, erkek öğrencilerde 492.3226 ve kız öğrencilerde 489.1399 puanla kapandı.

 

ROBERT KOLEJ BURS VERİYOR MU?

 

Burs alabilmek için başarı bir kriter değil. Başarı bursu yok, ihtiyaç bursu var. İlan edilen puana sahip ve mali destek isteyen öğrenciler, burs başvurusunda bulunarak, okulun istediği bilgi ve belgeleri gönderiyorlar. Okuldaki 56 farklı şehirden gelen 1042 öğrencinin yüzde 26’yı burslu okuyor. Bu oran yatılı öğrencilerde yaklaşık yüzde 50.

 

YATILI OKUMA ŞANSI VAR MI?

Okulda, İstanbul dışında yaşayan öğrenciler için yatılı okuma şansı var. Okulun yatılılık kapasitesi; 100 erkek ve 90 kız. Her yıl mezun olan ve boşalan kontenjana göre yatılı alınacak öğrenci sayısı açıklanıyor.

 

AMERİKAN ROBERT LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Amerikan Robert Lisesi'nin 2019-2020 öğretim yılı kontenjanı 110 kız, 110 erkek öğrenci olmak üzere 220 olmuş ve geçen yıla göre 22 kişi artmıştı.

ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

 

2019-2020 öğretim yılında gündüzlü okumanın bedeli geçen yıla göre yüzde 22 artışla yıllık peşin 100 bin TL, 7 gün yatılı 153 bin TL olmuştu.

05-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş