Arama sonuçları

Anadolu liseleri ‘tabela' liseleri mi oldu?

 Anadolu liseleri ‘tabela' liseleri mi oldu?

Anadolu liseleri ‘tabela' liseleri mi oldu? Sayıları 2 bin 400’ü aşan bu liselerin tümünde aynı kaliteden söz etmek mümkün mü?

Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan “Türkiye’nin en başarılı liseleri” yazı dizisinin ikinci bölümünde Anadolu liselerinde “kalite” tartışmalarını yazdı. 

Üniversite sınavlarında başarılı okullardan biri olan Anadolu liselerindeki eğitimin niteliği uzun yıllardır sorgulanır oldu. Çoğu için "tabela" liseleri tanımı kullanılıyor. Nedeni de önce bu okullarda hazırlık sınıflarının kapatılması, ardından dil saatlerinin azaltılması, sayılarının hızla artması, son olarak da 2016 yılında tüm genel liselerin Anadolu ve imam hatip liselerine dönüşmesi.  

ANADOLU LİSELERİ ‘TABELA’ LİSELERİ Mİ OLDU?


Anadolu liselerinin temeli 1955'te İstanbul, İzmir, Eskişehir, ve Konya, Samsun ve Diyarbakır'da yabancı dille eğitim yapmak üzere kurulan ve sınavla öğrenci alan Maarif Kolejleri'ne dayanıyor. Bu okullarda matematik ve fen başta olmak üzere sayısal dersler İngilizce okutuldu. 

MAARİF'TEN ANADOLU'YA DÖNDÜLER


1975 yılında genelgeyle Anadolu liseleri adına dönüşen bu okulların sayısının bir yıl sonra artmasına karar verildi. Bu artış son hızla devam etti ve geçen yıl genel liselerin Anadolu liselerine dönüşmesiyle birlikte sayıları bu yıl 2 bin 412 oldu. 

ANADOLU LİSELERİNDE ÖNCE HAZIRLIK SINIFLARI GİTTİ

2005-2006 öğretim yılında Anadolu liselerinde hazırlık sınıfları kaldırıldı ve aynı zamanda yabancı dilde okutulan matematik, fen, biyoloji, kimya gibi fen dersleri de birinci yabancı dilde okutulması uygulaması son buldu. Bu dersler Galatasaray Lisesi, Kadıköy Anadolu lisesi, İstanbul (Erkek) Lisesi gibi okullar dışında Türkçe okutulmaya başlandı. Kuruluşundan bu yana hazırlık sınıfı bulunan İstanbul (Erkek), Galatasaray ve Kadıköy Anadolu liselerindeki 2 yıllık hazırlık sınıfları aynı yıl birer yıla aindirildi.
 

2006-2007 öğretim yılında bu üç okula ek olarak Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Anadolu Lisesi'ne birer yıl hazırlık sınıfları kondu. Bir yıl sonra Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, İzmir Cihat Kora Anadolu Lisesi ve Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi eklendi.

 

ANADOLU LİSELERİNDE DİL SAATLERİ AZALDI


Anadolu liselerinde 2010-2011 öğretim yılında birinci yabancı dil dersleri de haftada 10 saatten 6 saate düşürülünce yabancı dil eğitimi de tartışmaya açıldı. Bu yıla kadar sayıları 4 ilde 10 taneydi. Ancak 2017 Haziran'da Haydarpaşa Anadolu Lisesi'ne de bir yıl hazırlık sınıfı konunca sayıları da 11 tane oldu. 
Geçtiğimiz haziran ayında ise ders saatlerinde yapılan değişiklik bu liseleri de etkiledi. 9'uncu sınıfta 3, diğer sınıflarda 2'şer saat olan birinci yabancı dil ders saatleri 9'uncu sınıftan itibaren 4'er saat olarak yeniden düzenlendi. Ancak hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde ise birinci yabancı dil ikinci sınıfta 6 saat iken, 4 saate düşürüldü. 

HANGİ ANADOLU LİSELERİNDE LİSELERDE HAZIRLIK SINIFI VAR?
 

Galatasaray Lisesi: İstanbul
İstanbul (Erkek) Lisesi: İstanbul
Kabataş Erkek Lisesi: İstanbul
Vefa Lisesi: İstanbul
Cağaoğlu Anadolu Lisesi: İstanbul
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi: İstanbul
Kadıköy Anadolu Lisesi: İstanbul
Haydarpaşa Anadolu Lisesi: İstanbul (2017 yılında hazırlık sınıfı kondu)
Cihat Kora Anadolu Lisesi: İzmir
Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi: Balıkesir
Atatürk Lisesi: Ankara

 

5 BÜYÜK KENTTE İSTANBUL İLK SIRADA
 

Anadolu liselerinin ÖSYM-2016 üniversite yerleşme oranlarını 5 büyük kent İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana açısından incelediğimizde ise lisans programlarına yerleşmede ilk sırada İstanbul olduğu görülüyor. Sınava giren 12 bin 721 öğrencinin yüzde 66.13'ü bir lisans programına yerleşmiş durumda. İkinci sırada Bursa var. Kentte sınava giren 4 bin 380 öğrencinin yüzde 64.7'ü lisans programına girmiş. En düşük oran ise Adana'da 4 bin 855 öğrenciden lisans programına yerleşen oranı yüzde 37.20. YGS testlerinin yapılma ortalamalarında da puanlarda da bu tablolar değişmiyor.

21-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş