Arama sonuçları

Anadolu lisesi isteyenin kaç tercih hakkı olacak?

 Anadolu lisesi isteyenin kaç tercih hakkı olacak?

Anadolu lisesi isteyenin kaç tercih hakkı olacak? Liseye geçişte TEOG yerine gelen modele göre öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alan liselere sınav puanına göre yerleşecek. Yaklaşık 600 okula 120 bin öğrenci okul notlarının etkili olmadığı sadece sınav puanlarına göre hesaplanacak yerleştirme puanına göre yerleştirilmiş olacak.

 

Öğrencilerin yüzde 90’nı yani yaklaşık 1 milyonu adreslerine göre evlerine en yakın okullara yerleşecek. Sınavsız geçiş için öğrencilerin 5 tercih hakkı olacak. Ancak eğer velinin tercihi yalnızca Anadolu lisesi olursa bu tercih sayısı da 3’e düşecek.

Bu sonuç da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarından çıkıyor. Tekin’in Gazete Habertürk’te yayımlanan röportajında da Tekin sınavsız yerleşecek öğrenciler için tercihlerin nasıl olacağını şöyle açıkladı:

ANADOLU LİSESİ  İSTEYENİN KAÇ TERCİH HAKKI OLACAK?

“Öğrenci arkadaşlarımıza her okul türünden en az 3 tane tercih etme imkânı tanıyacağız. Anadolu liselerimiz, mes­leki ve teknik eğitim kurumlarımız, bir de imam hatip liselerimiz var. Öğrenciye her okul türünden minimum 3 tane ter­cih sunacağız. Öğrenci bu 9 okuldan 5 tanesini seçecek.”

İşte bu açıklama 3’er okuldan oluşan tercih listesindeki okulların Anadolu, imam hatip ve meslek liseleri olacağını gösteriyor. Bu durumda veli eğer çocuğunu meslek ya da imam hatip lisesine göndermek istemezse sadece 3 tane sunulan Anadolu liselerini tercih listesine alabilecek. Bunun anlamı da tercihi Anadolu lisesi olan velinin 5 okul değil, 3 okul seçeneği oluyor.

 

 

29-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş