Arama sonuçları

Andımız için suç duyurusu yapıldı

Andımız için suç duyurusu yapıldı

Andımız için suç duyurusu yapıldı. Eğitim İş Sendikası, Danıştay’ın Öğrenci Andı ile ilgili kararını uygulamadığı için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) için suç duyurusunda bulundu.

Eğitim İş Sendikası yaptığı açıklamada Danıştay’ın kararından sonra Öğrenci Andının okullarda okutulması gerektiğini belirtti. Açıklamada Andımız için okutulma kararını bakanlığın uygulamadığı vurgulandı.

Andımız uygulamasının MEB tarafından kaldırılması sonrasında düzenlemenin iptali amacıyla sendika tarafından açılan davada, Öğrenci Andı’nın uygulamadan kaldırılması düzenlemesinin hukuka aykırı olduğu kararı alındığı hatırlatıldı.

ANDIMIZ İÇİN SUÇ DUYUSU YAPILDI

Açıklama şöyle:  “Milli Eğitim Bakanlığı, mahkeme kararının gereği olarak okullarda Öğrenci Andı’nın okutulmasına yönelik herhangi bir işlem tesis ettiğini duyurmadığı gibi okullarda andımızın okutulmasına ilişkin fiilen bir uygulama da hayata geçirmemiştir. Bakanlığın temyiz yoluna başvurmuş olması da kararın uygulanması zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Bu durumda MEB açıkça yargı kararını yerine getirmemiştir. Yargı kararlarının yerine getirilmemesinin ise Türk Ceza Kanunu’nun 257. Maddesinde yer alan ‘Görevi Kötüye Kullanma Suçunu’ oluşturduğu malum olup, kararı uygulamayan Bakanlık yetkilileri hakkında sendikamız tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.”

ANDIMIZ İLE İLGİLİ NE OLMUŞTU?

1933 yılından bu yana okullarda bayrak törenlerinde okutulan öğrenci andı 8 Ekim 2013 yılında yönetmelik değişikliği ile uygulamadan kaldırıldı. Aynı gün Türk Eğitim-Sen, öğrenci andını kaldıran bu yönetmelik kararının iptali için yargıya gitti. Danıştay 8’inci Dairesi ise 5 yıl sonra kararını verdi. Danıştay’ın 19 Ekim 2018’deki kararı bu yönetmelik değişikliğini iptal etti.

MEB: ANDIMIZ İÇİN TEMYİZE GİTTİ

Bu kararın ardından ise tartışmalar başladı. Türk Eğitim Sen kararın hemen uygulanması gerektiğini söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) karara uyma çağrısında bulundu. MEB ise kararı temyize götürdü. Ama bu kez de başka tartışmalar başladı. Çünkü temyiz dilekçisindeki savunmada ulus bilincine geç ulaşan toplumda bu çeşit sembol ve ritüeller ile ortak bir milli kimlik inşaa edildiğini dile getirmişti. Yine savunmada öğrenci Andı bilimsel ve çağdışı olarak nitelendirilerek, faşizm ve komünizm uygulamalarına benzetilmişti. Andımızı okuyan öğrencilere ise “papağan gibi” tanımı yapıldı.  “Öğrencilerin her gün 'papağan gibi' tekrarlayacakları sözler yerine, konuşup, tartışarak ve yaşayarak edinecekleri özellikler günümüz eğitiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. “

ANDIMIZ DİLEKÇESİ GÖREVDEN ALDIRDI

Andımız savunma dilekçesi siyasiler başta kamuoyunda eleştirilince MEB, savunma dilekçesini hazırlayan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatı görevden aldı. Bakanlık, düzeltici açıklamaları "ek beyan" şeklinde Danıştay’a sunacağını ifade etti.

 

 

25-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş