Arama sonuçları

Ankara Eğitim Platformu’ndan ailelere online pedagojik destek

Ankara Eğitim Platformu’ndan ailelere online pedagojik destek

Ankara Eğitim Platformu’ndan ailelere online pedagojik destek. Ankaralı özel okulların kurduğu platform okulların uzaktan eğitime geçtiği bu dönemde ihtiyaç duyan ailelere online pedagojik destek vereceğini açıkladı. Ankara Eğitim Platformu Başkanı Mirkan Aydın, dünyayı sarsan Covid-19 salgınının, eğitim sektörünü de temelden etkileyeceğini ancak alınacak kısa ve uzun vadeli tedbirler ile etkilerin en aza indirilebileceğini belirtti. Bu nedenle, platform olarak ilk başta ailelere yönelik bu açıklamayı yapmayı gerekli gördüklerini, ardından düzenli aralıklar ile bilgilendirmelerine devam edeceklerini aktardı.

 

ANKARA EĞİTİM PLATFORMU’NDAN AİLELERE ONLİNE PEDAGOJİK DESTEK

 

Aydın’ın açıklamaları şöyle:

Öncelikle öğrencilerin, günlük hayatlarının önemli bir kısmını geçirdikleri okullar kapalı. Bu duruma sadece eğitim-öğretim yönüyle bakmamamız gerekiyor. Öğrenciler okullarda sosyalleşiyor, akranları ve öğretmenleri ile günlük hayattaki sıkıntılarını paylaşıyor, gülüyor, eğleniyor ve hayata dair birçok anısını okulda yaşıyor.

 

HAYATLARI BAĞLARI KOPTU

 

Böyle bir ortamdan çıkıp bir anda eve kapanan öğrencilerin hayatla önemli bir bağı kopmuş oluyor ve bunun yerine mutlaka bir şey koymalıyız. Bunun için de öğrencilerimizin günlük rutinlerini mümkün olduğunca, güvenli ve sağlıklı bir şekilde devam ettirecekleri ev aktiviteleri koymalıyız. Örneğin, okulda spor yapan bir öğrencinin, mutlaka günlük egzersizlerine evde devam etmesini sağlamalıyız. Müzikle uğraşan bir öğrencinin enstrümanını aynı disiplinle evde çalmaya devam etmesi gerekiyor.

 

GÜNLÜK RUTİNİ KORUMAK ÖNEMLİ

 

Benzer şekilde, öğrencinin okul müfredatından bir anda kopması, hem akademik hem de psikolojik açıdan aleyhte bir durum oluşturacaktır. Öğrencinin, aynen okul devam ediyormuş gibi, günlük müfredatı MEB'in EBA sistemi üzerinden ya da okulunun sağladığı farklı imkânlar ile takip etmesi, bireysel tekrar ve alıştırma çalışmasını sürdürmesi ve ödevlerini günlük olarak tamamlamasını öneriyoruz.

AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

 

 Bunun için ailelerin, öğrencinin internet üzerinden ve bireysel olarak çalışmalarını sürdürebileceği uygun şartları sağlamaları gerekiyor. Öğrencinin çalışma saatlerinde sessiz bir ortamın olması, öğrencinin dikkatini dağıtabilecek görsel ya da materyallerin kaldırılması ve güvenli internet hizmetinin evlerde bulunmasını öneriyoruz.

Okulun günlük akışının, evde devam ettiği disiplinli ve planlı bir ortam oluşturulduğu takdirde, öğrenci günlük rutinine benzer bir tempo yakalayacak ve çalışma motivasyonu yükselecektir.

Ayrıca, bu talihsiz dönemi, kitap okuma alışkanlığının yerleştirilmesi amacıyla aileler fırsata çevirebilirler.

Yine öğrencinin uyku ve beslenme düzeninin, okul devam ediyormuş gibi devam ettirilmesi öğrencinin lehine olacaktır.

 

SOSYALLEŞME EKSİKLİĞİ HİSSEDECEKLER

 

Öğrencilerin önemli eksiklerinde biri, akranlarıyla sosyalleşme olacaktır. Ev ziyaretlerinin, dışarıda buluşmaların mümkün olmadığı bu dönemde, güvenli iletişim kanalları üzerinden öğrencilerin, arkadaşları ve yakınları ile sesli ve görüntülü konuşmaları, grup sohbetleri yapmaları, ev deneyimlerine dair fotoğraf ve video paylaşmaları faydalı olacaktır. Ancak öğrencilerin sosyal medya kullanmalarını, bilgisayar oyunları üzerinden sosyalleşmelerini, bilmedikleri platformlara üye olmalarını kesinlikle önermiyoruz. 18 yaş altında her bireyin çocuk olduğu bilinciyle, ailelerin çocuklarının meşgul oldukları internet ortamlarını mutlaka denetlemeleri elzemdir.

 

ÖĞRENCİLERİMİZİ TAKİP EDİYORUZ

 

Bir önemli hatırlatmayı da öğretmenlerimize iletmek istiyorum. Başta PDR ve Şube Rehber Öğretmenleri olacak şekilde, öğretmenlerimizin telefon ya da mesaj yoluyla, öğrencilerimize ulaşmaları, onlarla sohbetler gerçekleştirmeleri ve gidişatı takip etmeleri öğrencilerimize büyük katkı sağlayacaktır.

 

GÜVENSİZLİK DUYGUSU YAŞAYABİLİRLER

 

Diğer yandan öğrenciler, salgın hakkında gelen olumsuz haberlerden etkilenerek, güvensizlik hissiyatına kapılabilir ve çalışmayı bırakabilirler. Yetişkinlerin bu tip durumlarda güven verici söylemleri ve iyi örneklerden bahsetmeleri etkili olacaktır. Örneğin, dünyada bu salgına karşı çok iyi yönetim sergilemiş, salgını kontrol altına almış ve büyük ölçüde günlük hayatı tesis etmiş Güney Kore ve Japonya gibi ülkeler var. Ülkemizin de bu mücadelede çok birikimli kadrolarının olduğundan, canla başla çalışan sağlık çalışanlarının bulunduğundan bahisle, Türkiye’nin salgını, elbirliğiyle atlatacağını aileler aktarabilirler.

 

SAĞLIKLARINI KORUMAYA DİKKAT

 

Elbette, hepsinden önemlisi, virüsten korunma tedbirlerinin aileler tarafından eksiksiz uygulanması ve çocukların bu yönde takip edilmesidir. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları günlük olarak takip edilmeli, hijyen ve izolasyon kurallarına uyulmalı ve şüpheli her durumda ilgili bir sağlık kurumuna başvuru yapılmalıdır.

Ankara Eğitim Platformu ihtiyaç halinde, ailelere uzman önerileri sağlayabilecek. www.ankaraegitimplatformu.org web sitesi üzerinden talep gönderen ailelere, en kısa sürede ulaşarak, online pedagojik destek vereceğiz.

24-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş